Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

Hackeři se dostali k hovoru mezi FBI a Scotland Yardem

Hovor se měl odhrávat pravděpodobně 17. ledna a zúčastnění v něm diskutovali o postupech proti hackerům, sledování a vyšetřování různých skupin včetně Anonymous a plánovaných zatčeních včetně dat, kdy k nim mělo dojít.

Hovor se měl odhrávat pravděpodobně 17. ledna a zúčastnění v něm diskutovali o postupech proti hackerům, sledování a vyšetřování různých skupin včetně Anonymous a plánovaných zatčeních včetně dat, kdy k nim mělo dojít. Společně s nahrávkou byl zveřejněn také e-mail, pocházející od FBI, který prozrazoval e-mailové adresy osob zúčastněných při telefonním hovoru. FBI únik těchto dat potvrdila.

„Informace byla určena pouze pro vybrané úředníky bezpečnostních složek a byla získána nezákonným způsobem. Vyšetřování úniku bude vedeno jako vyšetřování trestného činu a úkolem bude najít viníky a donutit je přijmout zodpovědnost za své činy,“ stálo v prohlášení, které FBI vydala. Londýnská policejní jednotka boje proti kyberkriminalitě ujišťovala média, že únikem uinformací nebyla narušena bezpečnost ani konzistentnost žádného vyšetřování. Korespondent BBC Frank Gardner k incidentu řekl, že je to minimálně potupné pro bezpečnostní složky bojující s kyberzločinem.

E-mail, ke kterému se hackeři dostali, byl poslán policejním složkám v Americe i v různých státech Evropy a vyzýval je k diskusi ohledně vyšetřování spojených se skupinami Anonymous, LulzSec, Antisec a dalších. Zatím není jasné, jakým způsobem se email k hackerům dostal. Na Twitteru se objevila zpráva údajně od samotných Anonymous, že jsou schopni číst vnitřní komunikaci FBI. Nikdo však takové spekulace nepotvrdil.

Z rozhovoru je patrné, že probíhal mezi Brity a Američany, kteří se identifikovali jako detektivové Scotland Yardu a agenti FBI. Objevují se v něm přezdívky některých Anonymous, ale pravá jména byla (pravděpodobně) vypípána.

Anonymous o sobě dávají v poslední době vědět čím dál tím častěji kvůli zákonům, které se momentálně projednávají a umožňují výklad, jenž by vedl k omezení svobody slova. Většina útoků skupiny je neškodná a neznamená bezpečnostní riziko, čemuž se tento případ vymyká. Josef Šlerka, vedoucí studia nových médií na Univerzitě Karlově, k tomu v České televizi řekl, že čím větší škodu hackeři napáchají a čím větším bezpečnostním rizikem budou, tím důraznější a rychlejší reakce se dočkají od bezpečnostních složek. 

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio