Děsivě aktuální fenomén
Autor: Nikola Cabanová (10. 6. 2011)
Tak omílané téma člověk neviděl snad již léta. Facebook; závislost, virtuální národ, virus, jinak fejs, fb, ksichtbuk...ne, takhle nebudu pokračovat.
Nebudu se ani snažit něco vyřešit...tedy, je co řešit? Co je tím problémem? Proč se Facebook stal právě tím virem, jakým ho většina nazývá?
Pocity, které mi probíhaly hlavou ve chvíli, co se na plátně objevily závěrečné titulky filmu "The Social Network", jsou pro mně dodnes nepopsatelné. Brali bychom-li v úvahu film jako takový-dobrá hudba, zajímavý konflikt, fascinující rychlost dialogů etc. etc. Mě v tom momentě ale šlo o zprávu.
Filmy, které jsem měla možnost shlédnout dříve, pojednávaly také o fenoménu, nicméně již proběhnuvším. "The Social Network" jako by přehrávalo naše životy zatímco ony ještě stále běží. Děsivá a přitom fascinující skutečnost; Jsme součástí fenoménu.Nyní, v tomto momentě, v téhle vteřině-i teď je jednou z počítačových záložek právě Facebook.
Oceňuji, že se tvůrci soustředili především na prvotní impulzy vedoucím ke vzniku sítě. Ale tím pádem-možná nechtěně-představili kluky-programátory jako osoby asociální, neschopné reálného kontaktu a schovávající se za plazmami monitorů, kde si, z klidu svých kutlochů, vylévají vztek na okolní svět (jak vyplynulo z daných příkladů, vždycky za tím byla holka). Bavilo mě, jak necitlivě hlavní postava k situaci přistupovala-stavět si kolem sebe barikády a nasávat jen to jemu prospěšné (inspirovat ale ne expirovat) dokud to nedojde do takové míry dokonalosti, že se obdiv změní v zášť.
Neodolala jsem nutkání se v duchu rozesmát, když jsem při sledování tohoto filmu přemýšlela jaký status o tom napíšu na F...
Komentáře