Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

Akutní nedostatek lékařů: Nemocnice chystají nástupní příspěvky, Heger vyhlášku

V ČR je výrazný nedostatek zkušených lékařů. Lákadlem pro ně jsou jak soukromé praxe, tak zahraničí, kde mají v porovnání s Českem nesrovnatelně lepší platové podmínky. O ty lékaře, kteří v rebublice zůstanou, se tak nemocnice přetahují.

V ČR je výrazný nedostatek zkušených lékařů. Lákadlem pro ně jsou jak soukromé praxe, tak zahraničí, kde mají v porovnání s Českem nesrovnatelně lepší platové podmínky. O ty lékaře, kteří v rebublice zůstanou, se tak nemocnice přetahují. Akutní nedostatek specialistů je například na Vysočině, kde nemocnice začaly nově příchozím nabízet nástupní příspěvky.

Peníze pro nově nastupující poskytuje ze svých fondů kraj. Za poslední rok a půl vyplatila nejvíce náborových příspěvků třebíčská nemocnice, která si nechala z krajského rozpočtu poslat celkem 750 tisíc korun. Příspěvek je ale běžnou praxí i v dalších nemocnicích.

Čím je zařízení větší, tím menší má paradoxně problém se sháněním zaměstnanců, a tak např. nemocnice v Jihlavě zatím poskytování příspěvku nezavedla. Do budoucna ale jeho využití nevylučuje, zvláště k pokrytí těžce obsaditelných pozic, jako je lékař na infekčním oddělení či patolog. Zaměstnance jim prý odlákávají nejen soukromé praxe a zahraničí, ale i fakultní nemocnice či, v případě mladých lékařek, mateřská dovolená.

Úplně jinou, až by se dalo říci opačnou cestou, řeší problém s nedostatkem doktorů ministr zdravotnictví Leoš Heger. Ten začátkem týdne oznámil, že chystá novou personální vyhlášku, díky níž by měl být změněn minimální počet lékařů, sester či sanitářů na oddělení nebo na počet pacientů. A to dosti výrazně. Například na odděleních anesteziologicko-resuscitační péče (ARO), kde doposud bylo klidně i osm lékařů na dvanáct lůžek, by měl nově být jen jeden. Na některých odděleních by zkušení, tzv. "starší" lékaři pak vůbec nemuseli být přítomni, stačilo by, aby byli kolegům k dispozici na telefonu.

Nově by také mohly více úkonů, které doposud příslušely jen lékařům, provádět vysokoškolsky kvalifikováné sestry. Před týdnem Heger v této souvislosti také prohlásil, že kontroly těhotných žen by místo gynekologů mohly mít na starosti porodní asistentky.

Obsah vyhlášky ale vyvolal u České lékařské komory i u lékařské veřejnosti šok a pobouření. Obávají se zhoršení péče. "V nemocnici vybavené podle této personální vyhlášky bych nechtěl sloužit jako lékař a už vůbec bych se v ní nechtěl ocitnout jako pacient," řekl viceprezident lékařské komory Zdeněk Mrozek. Primář motolské chirurgie, prof. MUDr. Pavel Pafko, zase za ministrem prý zašel osobně s tím, že na počtu lékařů, které vyhláška navrhuje, by nebylo možné služby na oddělení vůbec postavit.

Heger se ale brání s tím, že se nejedná o žádné striktní snižování limitů. "Znamená to jen, pod co nelze jít. A je na odpovědnosti vedení nemocnice, kolika lékaři a jak zkušenými zajistí služby na jednotlivých odděleních," prohlásil. To jste řekl moc hezky, pane ministře. Vážně ale může ministerstvo nechat volnou ruku nemocnicím, které nyní stále častěji přecházejí do soukromých rukou, a věřit, že jejich majitelům nebude na srdcích ležet nic než blaho nemocných? Kdo na nových pravidlech víc ztratí, pacienti, nebo již nyní přetížení a nedostatečně ohodnocení lékaři? A kdo na nich nejvíc vydělá?

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio