Americký Národní filmový registr přijal do svého archivu Pulp Fiction i Mary Poppins
Autor: Kristýna Dolejšová (1. 1. 2014)
Národní filmový registr vybírá každoročně 25 kulturně, historicky a esteticky‘‘ významných filmů, které by měly být zachovány pro další generace. Vybrané filmy však nemusí být oceněné Oscarem ani jinou filmovou cenou. Archivované filmy mají mít trvalý význam pro americkou kulturu a odrážet, kým jsou Američané jako lidé a národ. Kromě podmínky být ‘‘kulturně, historicky a esteticky‘‘ významný, musí být film alespoň deset let starý.
V archivu nenajdeme jen hollywoodské klasiky, ale i dokumentární, němé a krátké filmy, hudební videa a nezávislé a experimentální filmové snímky. V roce 1993 se k těmto významným filmům připojil Přelet nad kukaččím hnízdem Miloše Formana.
Zajímavostí určitě je, že filmy nominuje každoročně veřejnost. Knihovník Kongresu udělá roční výběr do registru po posouzení stovek nominovaných titulů a po poradě s filmovými kurátory Knihovny a s významnými členy National Film Preservation Board. Nominace na rok 2014 je již otevřena.
Národní filmový registr vznikl v roce 1988 na základě federálního zákona a za tu dobu se v něm uložilo 625 filmových snímků. Nejstarším uloženým filmem je Newark Athlete (1891), nejmladším naopak Decasia (2002).
Po bok filmových klasik jako je Forrest Gump (vybrán v roce 2011), Matrix, Snídaně u Tiffanyho (vybrané v roce 2012) a Občan Kane (vybrán v roce 1989) se v roce 2013 zařadily do archivu například tyto filmy:
Pulp Fiction
Pulp Fiction režírovaný Quentinem Tarantinem patří rozhodně mězi oceňované filmy. Měl sedm nominací na Oscara, získal však jen jednoho, a to za nejlepší scénář. Na filmovém festivalu v Cannes získal ocenění Zlatá palma a nechybí mu ani BAFTA Awards za nejlepší scénář a za nejlepší vedlejší roli, kterou získal Samuel L. Jackson. Tento akční snímek se může chlubit hvězným obsazením. Kromě Johna Travolty a Umy Thurman si ve filmu zahrál také Bruce Willis či Harvey Keitel. Pulp Fiction dosud neztratil svou popularitu, o čem svědčí i to, že během obnovené premiéry minulý rok byl vyprodán celý sál pražské Lucerny, a to včetně balkónů. Fanoušci ve svých komentářích nešetří chválou: dokonalý scénář, skvělá hudba, obsazení, originalita, i po několika shlédnutích pobaví. Podle některých jde dokonce o film, který definoval pojem a kult, a bez něj by 90. léta nebyla tak zajímavá.
Mary Poppins
Romantický filmový muzikál společnosti Walt Disney byl natočen na motivy knihy P. L. Traversové z roku 1934. V hlavní roli se objevila Julie Andrewsová, která za tuto roli získala i Oscara. Celkem má tento snímek na kontě pět Oscarů. Velká část tohoto filmu se odehrává v nereálném animovaném prostředí plného disneyovských zvířátek. Snímek tak obsahuje řadu speciálních vizuálních efektů a filmových triků, a tak se není čemu divit, že právě tento film byl pro další generace uchován.
Kdo se bojí Virginie Woolfové
Absurdní drama z pera Edwarda Franklina Albee patří k jeho nejvydařenějším hrám. Hlavní dějovou linii tvoří rozhovor mezi dvěma manželskými páry, Martou, Jiřím, Drahunkou a Nickem, který se odehrává v noci. Během popíjení a krutých her odkrývají svá největší tajemství. Kdo se bojí Virginie Woolfové byl první snímek, ve kterém se objevilo anglické slovo "screw" a "bugger". A právě vzhledem k sexuálním tématům a vulgarismům bývá považován za kontroverzní film, u kterého bylo poprvé stanoveno přípustností omezení. Fanoušci na tomto filmu vyzdvihují herecké výkony, pravdivost, sarkasmus, a také perfektně napsané dialogy.
Roger a já
Dokumentaristu Michaela Moora můžete znát jako režiséra filmů Bowling for Columbine a Fahrenheit 9/11. Moore však debutoval právě dokumentárním snímkem Roger a já, který zkoumá důsledky uzavření továren automobilky General Motors na obyvatele v michiganském městě Flint, odkud on sám pochází. Film se zabývá americkými problémy, které jsou přes svou vážnost podány vtipným způsobem, a město Flint je metaforou celé Ameriky. A proč tedy název Roger a já? Titul filmu naznačuje snahu Moora udělat rozhovor s představitelem automobilky Rogerem Smithem. Podařilo se mu rozhovor získat? O tom se musíte přesvědčit sami.
Sedm statečných
Sedm mužů včele s pistolníkem Chrisem (Yul Brynner) se snaží uchránit vesničany před nájezdy banditů, vedených nelítostným Calverou. Zajímavé je, že Elmer Bernstein, který napsal hudbu k filmu, složil hudbu i k parodii na tento film s názvem Tři amigo. Filmový plac zažil i svatbu, protože Yul Brynner se během natáčení oženil. Jestli vás vzhledem k střetnutím zajímá počet mrtvých, je jich 55. Pokud se tedy i vy chystáte zhlédnout nějaký western, tak tento je podle zarytých fanoušků ten nejwesternovatější.
Kompletní seznam filmů vybraných v roce 2013:
A VirtuousVamp (1919)
Daughter of Dawn (1920)
Ella Cinders (1926)
King of Jazz (1930)
Martha Graham Early Dance Films (1931-1944)
Wild Boys of the Road (1933)
Midnight (1939)
Men and Dust (1940)
Gilda (1946)
Notes on the Port of St. Francis (1951)
Tichý muž (1952)
Zakázaná planeta (1956)
Sedm statečných (1960)
Norimberský proces (1961)
The Hole (1962)
Mary Poppins (1964)
Cicero March (1966)
Kdo se bojí Virginie Woolfové (1966)
Brandy in the Wilderness (1969)
Správná posádka (1983)
Bless TheirLittle Hearts (1984)
Roger a já (1989)
The Lunch Date (1989)
Pulp Fiction (1994)
Decasia (2002)
Zdroj obrázku: http://www.leveledmag.com
Komentáře