Andragogická revue na seznamu „hodnotných“ periodik
Odborný titul z vydavatelství Univerzity Jana Amose Komenského Praha Andragogická revue, historicky první česko-slovenský vědecký časopis zaměřený na teorii vzdělávání dospělých, rozvoj lidských zdrojů a andragogiku, byl nově zařazen do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v ČR.
Autor: Václav Zoubek (24. 3. 2014)
Celá řada kritérií
Aby se tento mezinárodní časopis vydávaný zároveň v češtině, slovenštině a angličtině dostal na seznam Rady pro výzkum a inovace, musel splnit celou řadu kritérií, jak co do obsahu, tak formy. Samotný seznam přitom slouží jako důležité vodítko pro potřeby bodového hodnocení výsledků výzkumu a vývoje za účelem hodnocení efektivity výzkumu a vývoje podporovaného ze státního rozpočtu. “Vědecké výstupy publikované v odborném časopise zahrnutém na zmíněném seznamu je možné zařadit do Rejstříku informací o výsledcích, což je databáze, v níž jsou shromažďovány informace o výsledcích projektů výzkumu a vývoje a výzkumných záměrů podporovaných z veřejných prostředků,“ vysvětluje doc. PhDr. Jaroslav Veteška, Ph.D., šéfredaktor Andragogické revue. Jednotlivé výstupy tak získají bodové ohodnocení, podle kterého získávají finance instituce, jež daného autora studie či výzkumu zaměstnávají.
Andragogická revue byla na Seznam recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v ČR zařazena po pěti letech své existence a umístění na tomto seznamu je tak dokladem vysoké odborné úrovně a hodnoty tohoto periodika. Zařazení do seznamu je zároveň dalším impulsem pro rozvoj Andragogické revue. „Rádi bychom na stránkách tohoto časopisu dali v budoucnu více prostoru příspěvkům z multioborových disciplín, tedy například příspěvkům z oblasti psychologie dospělých, sociologie výchovy nebo například z pedagogiky, kde je mnoho průsečíků a témat, která by v tomto odborném časopise měla mít své místo. Zároveň uvažujeme také o zvýšení periodicity na dvě čísla ročně,“ uzavírá docent Veteška.
Vědě se na UJAK daří
Univerzita Jana Amose Komenského Praha také letos ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem Akademie věd ČR získala grant na unikátní projekt s názvem "Liberální společnost, nebo národní společenství?" Sociální politika v Protektorátu Čechy a Morava 1939-1945“. Tříletý projekt, financovaný Grantovou agenturou ČR, bude řešit dvojice badatelů: Doc. PhDr. JUDr. Jakub Rákosník, Ph.D. z Univerzity Jana Amose Komenského Praha a PhDr. Radka Šustrová, z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.
Nový projekt významně obohacuje portfolio již řešených výzkumných, vývojových a inovačních projektů UJAK. V něm je oblast základního vědeckého výzkumu zastoupena ještě neméně originálním projektem „Česká šlechta v proměnách 20. století“ (GAČR) a projekty interní grantové agentury UJAK. Do sféry zahraniční výzkumné spolupráce náleží třeba projekty pro OECD nebo nesmírně aktuální projekt s Demokritovou univerzitou v Řecku zaměřený na intenzitu práce v době ekonomické krize. Další řada rozvojových projektů financovaných z fondů EU míří do oblasti modernizace studijních programů a dalšího vzdělávání. Takzvanou „třetí misi univerzit“ na UJAK zastupují především projekty ve spolupráci s městskou částí Praha 3.
Článek je komerčním sdělením.
Komentáře