ANDRAGOGIKA 2013: Celoživotní učení pro všechny – výzva 21. století
Autor: PR článek (11. 11. 2013)
Již třetím rokem pořádá Univerzita Jana Amose Komenského Praha významnou mezinárodní vědeckou konferenci Andragogika, tentokrát s tématem celoživotního učení pro všechny. Konference je ojedinělou platformou pro setkání předních zástupců akademické sféry i zajímavých osobností z praxe – přednášejících z předních nadnárodních společností, zástupce personálních agentur i zástupců poměrně netradičních odvětví – mezi ně rozhodně patří zlatá olympijská medailistka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová, která na konferenci představí speciální program pro lepší uplatnění vrcholových sportovců po ukončení jejich kariéry.
Celoživotní učení – významnější než kdy dřív
„V letošním ročníku bude konference rozdělena na dvě sekce, a to podle tematického zaměření. První, s názvem Specifika učení a vzdělávání různých cílových skupin dospělých, bude zaměřena na možnosti a rozvoj učení a vzdělávání specifických cílových skupin, například nezaměstnaných, seniorů, sociálně a zdravotně handicapovaných, jedinců ve výkonu trestu a absolventů střeních škol. Druhá se bude věnovat novým metodám vzdělávání a aktuálním trendům v oblasti rozvoje a řízení zaměstnanců – sekce je nazvána Rozvoj a řízení lidí v organizacích. V dnešní době již nestačí jen porozumět světu, ale umět ho i ovlivňovat. Právě proto je za jednu z nejdůležitějších kompetencí považována schopnost učit – efektivně a po celý život,“ přibližuje jeden z odborných garantů konference doc. PhDr. Jaroslav Veteška, Ph.D., který spolu s dalším garantem, jímž je prof. PhDr. Jan Průcha, DrSc., patří mezi přední odborníky na danou problematiku v ČR.
Téma konference nebylo rozhodně zvoleno náhodou. „Celoživotní učení umožňuje lidem lépe reagovat na měnící se sociální a ekonomické prostředí. Tedy na technologické změny, informačně-komunikační rozvoj, aplikaci znalostí do různých oblastí života atd. Platí více než kdy dříve, že jedinec uspěje v různých sociálních rolích a na trhu práce jedině tehdy, bude-li schopen reagovat na měnící se požadavky společnosti, především však zaměstnavatelů,“ vysvětluje docent Veteška.
Akademická sféra i úspěšné společnosti
Jaká témata tedy budou na konferenci diskutována? Kromě již zmíněného příspěvku Kateřiny Neumannové budou diskutovány například role personálních agentur ve vzdělávání dospělých, přímo z praxe budou prezentace například na téma talent managementu ve společnosti Coca-Cola HBC, T-Mobile a Moravském Peněžním Ústavu, představeny budou i nejnovější trendy ve vzdělávání zaměstnanců. Interpretací fenoménu vzdělanost se bude ve svém referátu zabývat prof. PhDr. Jan Průcha, DrSc., doc. PhDr. Jaroslav Mužík, DrSc. se zaměří na Sociální a ekonomické aspekty celoživotního vzdělávání a učení.
Ve vědeckém výboru konference je mimo jiných osobností i rektor Univerzity Jana Amose Komenského Praha doc. PhDr. Luboš Chaloupka, CSc., který konferenci zahájí spolu se starostkou MČ Praha 3 Ing. Stanislavou Hujovou a senátorem PhDr. Marcelem Chládkem, MBA, stínovým ministrem školství za ČSSD. Vystoupí také přednášející ze Slovenské republiky nebo Polska.
Konference se uskuteční v úterý 12. listopadu 2013 od 9:00 do 17:00 hodin v budově Úřadu městské části Praha 3 (Havlíčkovo nám. 9, Praha 3).
Komentáře