Britská policie vyšetřuje The Times
Autor: Václav Zoubek (3. 2. 2012)
Tom Watson, který zasedá v mediálním výboru, se odvolával na Scotland Yard jako na původce prvotní informace o vyšetřování. Policie existenci vyšetřování potvrdila, ale odmítla být konkrétní a neřekla, o který list se přesně jedná.
Watson patřil mezi politiky, kteří se zajímali o kauzu odposlechů v The News of the World (NoW) ještě před vypuknutím skandálu. Ten spočíval v tom, že v roce 2007 byl odsouzen reportér NoW za odposlouchávání člena královské rodiny. Redakce tvrdila, že se jednalo o samostatnou činnost jednotlivce. Po několika letech se ale ukázalo, že vedení o odposleších vědělo a že královská rodina nebyla jediným terčem slídilů. Známý je případ Milly Dowlerové, která byla unesena a zavražděna a jejíž hlasová schránka byla právě reportéry NoW monitorována.
Londýnský list The Times, který se těší vysoké důvěře jako tradiční médium, měl v aféře také své zástupce. James Harding před soudem uvedl, že v roce 2007 byl jeden z reportérů přistižen při nelegálním moonitoringu e-mailové schránky osoby, o které psal. Byl potrestán udělením důtky a z listu odešel. Nyní se ale ukazuje, že to nejspíš nebyl jediný případ.
Podobný průběh měl i případ zmíněných The News of the World, kde prvotní prohřešek byl označen za izolovanou aktivitu reportéra, který překročil etické a zákonné hranice.V průběhu let se ale postupně nahromadily důkazy o tom, že vedení listu o takovém chování reportérů minimálně vědělo a možná ho i samo nařídilo.
Původní aféra vedla k uzavření The News of the World v průběhu léta a k nepodepsání některých fúzí společnosti News International, která bulvární deník vlastnila (společně s mnoha dalšími jako jsou právě The Times). Co bude následovat nyní ukáží až první výsledky vyšetřování.
Komentáře