Budou milosti podmíněny spolupodpisem?
Autor: Daniela Budošová (25. 2. 2012)
Sociální demokraté svým požadavkem opět reagují na ostře sledované kauzy, u kterých byly milosti uděleny (více o kontrovezrních milostech zde). Naplnění jejich požadavku by ale vyžadovalo další změnu ústavy, což se nelíbí šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Petru Gazdíkovi. „Jeden den mluví o tom, že vyzvou prezidenta k odchodu, druhý den o tom, že napadnou ústavu, kterou jsme právě změnili kvůli přímé volbě prezidenta. Je otázka, co si vymyslí sociální demokraté zítra,“ připomněl původní záměr ČSSD vyzvat prezidenta k rezignaci Gazdík. O té dnes nakonec na grémiu ČSSD nepadlo ani slovo.
Aby ČSSD svůj cíl prosadila, potřebovala by podporu tří pětin zákonodárců. O zavedení kontrasignace (tedy spolupodpisu) v případu milostí už se přitom sociální demokraté pokoušeli při projednávání novely ústavy o přímé volbě prezidenta, tehdy ale neuspěli. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek doufá, že úprava si své příznivce získá právě na základě současně probíraných kauz. Prezidentův vicekancléř Petr Hájek je ale silně proti a tvrdí, že „prezidentská milost má vtip v tom, že jediná osoba případ posuzuje podle svých hodnotových měřítek, citu a soucitu a další řady aspektů, které žádný soud zohlednit nemůže“.
I zmiňovaný soucit musí ale být v prezidentovi nějakým způsobem probuzen. Ze zákona sice skutečně nic objasňovat nemusí, není ale na škodu některé nejasnosti zdůvodnit, zvláště pokud chce utnout šíření spekulací. Dalo se očekávat, že Gazdík a další nebudou s opozičním návrhem souhlasit. Pomineme-li však diskutované milosti a spojitost s osobou Václava Klause, nemusí jít o špatný nápad. Milosti by získaly objektivnější ráz a určitě by to neznamenalo, že by v nich úplně přestal hrát roli tolik zdůrazňovaný cit.
Komentáře