Budou v Británii vyšetřovat zločiny soukromé agentury?
Autor: Adam Pechar (6. 3. 2012)
Kontrakt, jenž má hodnotu 1,5 miliardy liber, se týká dvou největších sborů v zemi. Jedná se o součást opatření, které si přichystala britská ministryně vnitra Teresa Mayová, aby o pětinu seškrtala výdaje svého resortu.
Místní policie však z plánu není kdovíjak nadšená, naopak upozorňuje na fatální následky, které by opatření mohlo mít. Podle deníku The Guardian by totiž soukromé agentury řídily vyšetřování zločinů a odpovídaly za bezpečnost města. Podle šéfa federace sdružující řadové policisty Simona Reeda by takový krok vedl k zhoršení kvality vyšetřování a "destrukci nejlepší policie na světě".
Odborníci se shodují, že by přijatý zákon mohl překročit přijatelné hranice mezi státem a soukromým sektorem. "Privatizace znamená, že policie bude méně otevřená kontrole veřejnosti. Občané si už nebudou moci jít stěžovat Nezávislé komisi. Když dojde ke kritickému incidentu, schopnosti policie budou vážně ochromeny. Jediný prospěch budou mít soukromé firmy a akcionáři, kteří budou vydělávat na úkor místních služeb." hlásá Ben Priestly z odborového svazu Unison.
Ani opozici se plán ministryně příliš nezamlouvá. Například labouristická stínová ministryně vnitra Yvette Cooperová tvrdí, že za plánovanými opatřeními nestojí snaha o lepší fungování policie, ale finanční motivace soukromého sektoru. "Je naprosto klíčové, aby britská policie měla důvěru lidí. To znamená, že její rozhodnutí musí být nestranná a v zájmu spravedlnosti," nechala se slyšet.
V hrabstvích Surrey a West Midlands jsou již v současné době hodnoceny nabídky některé nabídky bezpečnostních agentur, mezi které patří například G4S. "Chceme zjistit, v jakých oblastech můžeme spolupracovat se soukromým sektorem tak, že to bude nákladově efektivnější, účinnější a pomůže to zlepšit službu," komentoval celou věc vrchní policejní náčelník Phil Kay, jež jménem policie na celý případ dohlíží.
Před Británií se tak objevuje otázka, zda chtějí v úsporách zajít až tak daleko. Privatizace policie by totiž mohla vést k destabilizaci státu a v konečném důsledku by pak police pracovala na straně toho, kdo dá víc. Mohlo by se tak jednat o narušení demokracie a fatální oslabení státu.
Komentáře