Evropa se musí změnit, řekl Klaus
Autor: Václav Zoubek (20. 3. 2012)
Prezident Václav Klaus je dlouhodobým kritikem Evropské unie a také nového paktu o rozpočtové odpovědnosti, který podle něj zbavuje podepsavší členské státy suverenity v rozhodování o svých vnitřních financích. Dohodu podepsala celá unie krom Británie a Česka.
Podle Klausova vyjádření si Evropa nesmí myslet, že současný stav je v pořádku. Saský předseda vlády zase zdůrazňoval, že nyní je potřeba kriticky se podívat na současné evropské dění. Oba politici si krom shody ve svých euroskeptických názorech pochvalovali česko-německé vztahy jako historicky velmi dobré. Oba navíc doufají, že se vzájemné vztahy mezi státy budou ještě zlepšovat a prohlubovat. To by mělo být i jedním z úkolů nového prezidenta Joachima Gaucka.
Při příležitosti svého projevu na ekonomickém fóru se potom Klaus zmínil o tom, že Evropa je v zásadě ve stejné situaci jako po pádu komunismu v letech 1989 až 1991. Řekl, že žádné problémy Evropy nevyřeší častější setkávání představitelů států a jiných klíčových osobností Evropské unie, řešení podle něj leží jinde. „Musíme změnit paradigma, celé naše myšlení,“ pronesl ke svým posluchačům.
Václav Klaus se po celé Evropě proslavil jako častý kritik Evropské unie, převážně v souvislosti s jeho odkládáním podpisu Lisabonské smlouvy. Po smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńskiho v roce 2010 našel nového euroskeptického spojence právě v postavě saského předsedy vlády. Ve své poslední kritice se ale obrací spíše k názoru, který prezentoval například český politolog Jacques Rupnik a mnozí další. Evropa se stala z ctnostné myšlenky pouze byrokratickým strojem na přeposílání peněz a tvorbu někdy zvláštních nařízení a omezení (jako bylo například omezení prodeje žárovek).
Komentáře