Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

Evropská unie uzavřela smlouvu, Nečas a Cameron se drží stranou

Pětadvacet zemí Evropské unie se zavázalo k tvrdé disciplíně. V pátek na bruselském summitu podepsaly smlouvu o šetrném hospodaření. Z celé sedmadvacítky se tak zdržely pouze dvě země, Česká republika a Velká Británie.

Pětadvacet zemí Evropské unie se zavázalo k tvrdé disciplíně. V pátek na bruselském summitu podepsaly smlouvu o šetrném hospodaření. Z celé sedmadvacítky se tak zdržely pouze dvě země, Česká republika a Velká Británie. Německá kancléřka Angela Merkelová označila pakt za milník v historii Unie. Všichni zúčastnění totiž podle ní věří v budoucnost sjednocené Evropy. Přitom jedinou zemí unie, která podmínky již splňuje, je Švédsko.

Smlouva o fiskální unii by měla zamezit další možné krizi, kterou Evropa již zažila. Státy budou muset dodržovat stanovená pravidla týkající se státních rozpočtů, a tím pádem se nebudou moci příliš zadlužovat. Jeden z těchto předpisů se týká vyrovnaných či přebytkových rozpočtů v dobrých časech. Španělsko se neúspěšně pokoušelo zmírnit podmínky dohody.

Českou vládu pro její neúčast na smlouvě tvrdě kritizovala slovenská premiérka Iveta Radičová. Není podle ní správné přestat se k Unii hlásit, jakmile se objeví nějaké potíže. „Tohle nedělá čestný a rovný chlap a ženy už vůbec ne,“ řekla Radičová.

Nečase dále k podpisu přemlouvalo zejména Německo, hlavní iniciátor. S premiérovým rozhodnutím nesouhlasí ani opoziční ČSSD a koaliční TOP 09, postavil se za něj však prezident Václav Klaus, který by údajně jednal stejně. Jedním z důvodu jejich postoje je to, že by Česko nemělo přístup na všechny summity eurozónu. Kvůli tomu, že není jejím členem. Kromě je prý málo zohledněno pravidlo, že by dluh zemí neměl přesahovat 60 procent HDP.

Nečas navíc teď považuje z důležitější hospodářský růst Unie. Připomíná také, že se ke smlouvě můžeme kdykoli připojit. „Nenastává žádná fatální, zlomová situace, kdy buďto my brzdíme ostatní státy v kroku, který chtějí udělat, nebo že se naopak my nějakým způsobem vyřazujeme, protože do toho vlaku lze kdykoliv nastoupit bez jakýchkoliv problémů,“ sdělil ve středu ČTK.

Nečasovo rozhodnutí jednoznačně způsobilo, že se Evropská unie bude chvíli dívat na Česko tak trochu skrze prsty. Svůj postoj už jednoznačně dala najevo, když čeština okamžitě zmizela ze smluvních jazyků paktu. Nicméně nedozírné následky to pro nás mít nebude. A jak připomíná Nečas, tato cesta pro nás není uzavřená a kdykoli se jí můžeme vydat. Neúčast je lepší než zbrklý souhlas.

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio