Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

GLOSA: Studentské volby – „Avatar“ zabodoval

11. a 12. prosince se na čtyřech stovkách středních škol po celé ČR uskutečnily studentské prezidentské volby. Výsledek byl naprosto jednoznačný. Kdyby volili pouze studenti, novým prezidentem by se stal Vladimír Franz.

Kladu si jedinou otázku. Je to jen recese, anebo je Franz u studentů skutečně tak oblíbený? Když se nad tím zamyslíme, vlastně není důvod se nad jeho vítězstvím podivovat. Studenti mají současných politiků po krk a snaží se hledat alternativy. Franz, jakožto jediný kandidát „z lidu“, tak může u studentů vzbuzovat značné sympatie. Navíc je z naprosto apolitického prostředí. A také je potetovaný. No uznejme, to tu ještě nebylo. Mladí vždy rádi vyhledávali nové cesty a způsoby, které předchozí generace zatracovala. Na tetování (zvláště na tetování takového rozsahu) je v české společnosti stále pohlíženo jako na cosi zavrženíhodného a jeho majitel je obvykle považován za podivína. V jiných společnostech by Franz mohl být přijímán s větším respektem.

Rozhodně by si rozšířil okruh svých zahraničních návštěv, do něhož by mohl směle zařadit velkou část afrických zemí. Tedy v případě, že by nechal své tělo zkrášlit i nějakým tunelem či roztahovákem. Také by mohl navázat silnější diplomatické styky s Novým Zélandem, jehož původní obyvatelé (Maorové) by Franze považovali takřka za svého krajana. V případě jeho zvolení by však hrozilo, že některé země s ČR diplomatické styky naopak zpřetrhají. Katolické Polsko by v něm pravděpodobně vidělo novodobé převtělení antikrista a snažilo by se ho pomocí kříže a svěcené vody z Polska vystrnadit. Jakákoliv bližší spolupráce by byla vyloučena i v arabských zemích, kde je i sebemenší tetování považováno ze těžký hřích. Muslimové by přitvrdili a místo svěcené vody by Franze „kropili“ kameny. Pokud by se tam tedy i přes všechna varování Franz vydal, hrozba, že se zpět do ČR již nevrátí, by byla opravdu vysoká.

Tato úskalí studenti nejspíše neuvážili, neboť je na Franzovi uchvátila především jeho umělecká tvorba, kterou by v politice na tisícero způsobů využil. Jednání poslanecké sněmovny by oživil doprovodnou hudbou, která by v ten pravý čas vzbudila všechny spící poslance. Například takový Schwarzenberg, který u studentů skončil na třetím místě a kasá se tím, že spí pouze tehdy, „když se kecají blbosti“, by pak trpěl značným spánkovým deficitem. Proslovy většiny poslanců by byly přehlušeny hlasitou hudbou znemožňující Schwarzenbergovi jakékoliv blbosti vůbec zaslechnout (slyšel-li by vůbec něco).

Jako zkušený divadelník (přesněji řečeno dramaturg) by Franz příliš práce neměl, neboť repertoár našich politiků je nabitý až až. Studenti však doufají, že by ho nějak usměrnil a vytvořil z něj alespoň trochu ucházející scénář. Možná by se pak z české politické komedie stalo alespoň kultivované drama.

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio