iJá aneb "dokonalost" Steva Jobse
Autor: Olesya Goldina (1. 9. 2014)
iDivadlo
Poslední dobou můžeme narazit na jméno Steva Jobse téměř všude. V médiích, v knihkupectvích a dokonce i v obchodech s oblečením. Po úmrtí tvůrce Applu jeho popularita nesmírně vzrostla a jeho příběh nyní zná téměř každý. Divadlo také nezůstalo pozadu a již v lednu letošního roku nám režisér Braňo Holiček představil svou divadelní hru o Jobsovi.
Dokonalost sama
„iJá“ však není klasický životopis, je to něco víc, něco, co nám odhalí tajemství spojená s výrobou a hlavně prodejem produktů Apple. Protagonistou příběhu je obyčejný spotřebitel (Petr Vršek), který není spokojen se svým počítačem od Microsoftu a neustále se potýká s problémy s „Okny“ (Windows - Petr Hojer). Naštěstí se však objevuje klidný a sebevědomý Steve Jobs (Daniel Šváb), který mu nabídne zázračný nový přístroj. Nutno podotknout, že je tento počítač Apple ztělesněn pohlednou dívkou (Vendula Štíchová), která navíc zdůrazňuje eleganci a krásu přístroje. Je to dokonalost sama. Spotřebitel je se svojí novou „hračkou“ nadmíru spokojen... Jobsovi se skrze své Jablko úspěšně daří zmanipulovat spotřebitele, pro něhož tento počítač nahradil celý život a časem i přítelkyni. Celé představení je pojato velmi minimalisticky a částečně i surrealisticky, a proto diváky nepřekvapí ani svatba a následná svatební noc spotřebitele a počítače. Spotřebitel neustálé stahuje nové aplikace, čímž sype peníze přímo Jobsovi do kapsy. Je přesvědčen, že potřebuje něco, bez čeho se dříve dokázal obejít. Ale Jobs chce stále víc a víc...
System Error
Najednou se ale objeví něco před tím naprosto neznámého a pro Jobse nepřijatelného. Chyba. Chyba, která připraví o „život“ zdánlivě bezchybný přístroj. Umírá. Ale zpočátku truchlící spotřebitel okamžitě dostává náhradu v podobě iPadu. A už je znovu šťastný a nic víc nepotřebuje. Ale v reálu to tak bohužel nefunguje. Chyba se totiž vloudila i do Jobsova života, a na to se už žádná záruka nevztahuje. Selhal nejdůležitější mechanismus v jeho životě, ale na to už tento geniální technik řešení naleznout nestihl. I když nakonec podstoupil operaci, rakovina slinivky břišní byla silnější.
iMy
Divadelní představení „iJá“ se dá částečně přirovnat například k filmu Ostrov (Scarlett JOhansson, Ewan McGregor). Děj a pointa jsou sice naprosto odlišné, ale samotné zpracování, dekorace a režie se dost podobají. Také prvek ztráty identity a vlatsní vůle u lidí, kteří jsou ovládáni jistou „vyšší mocí“, je patrný jak v Ostrově, tak v divadle.
Toto představení má rozhodně něco do sebe a určitě stojí za to jej zhlédnout. Jak už jsem zmínila, je velice minimalistické, což ale dokonale dokresluje atmosféru a zvýrazňuje pouze důležité body. Také herecké výkony byly brilantní a nenapodobitelné. Během představení zaznělo i několik písní, jako např. My Heart Will Go On od Céline Dion či Tears in Heaven od Erica Claptona v podání samotných herců. I nehledě na poněkud nečekaný a z mého pohledu odbytý konec, se autorům podařilo vytvořit téměř bezchybné představení, které diváky zcela jistě zaujme a poskytne otázky k zamyšlení. Apple či Windows? Kvalita nebo kvantita? Poskytne Apple uspokojení iNám? A hlavně: Patří chyby k dokonalosti?
Komentáře