Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

Jít s kůží na farmářský trh

V sobotu ráno se z pelechu chce málokomu. Znám to z vlastní zkušenosti. První den víkendu pravidelně měním vyhřátou postel za vymrzlý stánek, kde prodávám i dávám koštovat olivový olej a pochutiny, ze kterých lidem buď ukápne slina, nebo se zvedne žaludek. Třeba olivy. Když místo lahodného spánku vstávám za kuropění, abych kolem sedmé ranní již poskakovala mezi zívajícími stánkaři na farmářském trhu, cítím se jak Ukrajina bez Krymu. Ošizená a neúplná.

I když sama mezi ranní ptáčata nepatřím, přesto existují tací, kteří dobrovolně opouštějí své kutlochy, aby brzy ráno nakoupili na farmářském trhu a získali pocit, že dělají něco dobrého pro své zdraví (a špatného pro svou peněženku, to ale nechme stranou). Právě tato skupina lidí může za to, že se pro mě v poslední době stal prodej zboží až druhořadou činností: především se totiž zaměřuji na pozorování svých zákazníků.

První množinou jsou Holoubci a Hrdličky. Jde o čerstvě zamilované páry, častými znaky jejích členů jsou akné, gely na vlasy a stoprocentní styl. Samec i samice spolu neustále tokají a dvoření probíhá i tehdy, kdy se společně rozhodnou vstoupit do olivového ráje. „Chutná ti to? Přála by sis to? Mám ti to koupit?“ ptá se testosteron, zatímco progesteron odpovídá negativně, byť se cpe, až má boule za propíchnutýma ušima. Holoubci povětšinou vytáhnou peněženku a zásadně platí co největšími bankovkami, které nápadně dlouho drží před zraky své zánovní polovičky. Stojí-li produkt 149 korun, Holoubek zásadně zaokrouhluje platbu na 200. Takové případy končí ruměncem ve tváři Hrdličky a vybrakovanou peněženkou Holoubka.

Častým úkazem na trhu jsou Kobylky. Toto duo bývá zpravidla velice sehrané, a sice v oboru vyjídání. U stánku tráví v průměru patnáct minut, vyžádají si vyčerpávající popis všech nabízených produktů a nezapomenou ochutnat všechno, co je k mání. Oba si notují, jaký šmak to má. Když se dostatečně posílí, prohlásí jednohlasně, že se musí poradit, jaké olivy jim chutnaly nejvíc a který olej mají koupit. Prý že budou hned zpátky. Odejdou se poradit do soukromí, zmizí na sedm dní a další sobotu se celý scénář opakuje. Často podruhé přijdou i s dětmi. Konfrontace s Kobylkami znamená ochraptění a nutné doplnění všeho, co bylo k ochutnání.

V neposlední řadě nelze opomenout Paviány. Jedná se o dvojice, které nejspíš vsadily na to, že se protiklady přitahují. Svou taktiku uplatňují i u stánku. Zpravidla se začnou hádat již ve chvíli, kdy se mají rozhodnout, jestli při ochutnávce použít párátko, nebo vzít olivu či okurku do ruky. Pokračují v hašteření, jakmile dojde na výběr nákupu. Každý má vždy jinou preferenci a nakonec buď koupí všechno, nebo nic – nikdy však neodcházejí společně. Takové situace končí rentgenovými pohledy ostatních návštěvníků trhu, popřípadě rozvodem.

Výše zmíněné skupiny se samozřejmě vyskytují v nepřeberném množství mutací. Zachytit všechny bude nelehký, nicméně velmi zajímavý úkol. Jedno je ovšem jisté: chcete-li poznat lidi, zajděte na farmářský trh.

Foto: www.ces.ncsu.edu

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio