Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

Kája trhá rekordy i na Rokáči

Devatenáctý ročník Rock for people hýřil domácími hvězdami a vystupujícími star z Británie či Ameriky.

DEN 1.

Rock for people oficiálně začínal v úterý 2. 7. 2013, ale letos byl připraven i ,,Večírek pro nedočkavé", kde zahrály české kapely na dvou malých pódiích rovnou v pondělí. Další den bylo lidí už o poznání mnohem více a brány celého festivalu se otevřely ve 13:00. Již první den nám byly nabídnuty hvězdy, hlavně na Staropramen stage, která byla ve stanu, kam se vešlo až 12 000 lidí. Začalo to tuzemským Xindlem X s orchestrem Karla Vlacha a pokračovalo elektrizující Amandou Palmer, členkou Dresden Dolls, která měla slušnou fanouškovskou základnu i nové posluchače. Jen svou vizáží ukazovala, že je „fucking special“, což se zpívá i v písni Creep od Radiohead, jenž zahrála.

Postupem dne se stan více zaplňoval a na Bloc Party se dostavila spousta lidí, bohužel však nepředvedli takovou show jako obvykle. Možná to bylo stanovou stage, kde byli částečně skryti.

Tahouni prvního dne 30 Seconds to Mars měli stan plný a lidí bylo mraky i venku. Přivezli s sebou velkou scénu plnou artistů, balónků, světelných efektů a projekcí, se kterými se nemohli na festivalu s nikým měřit. This is War začala skandováním jejího názvu, zazněl v akustické verzi Hurricane, který Jared zahrál na kytaru a dále pak jejich první hit The Kill, kde se najednou z akustiky přešlo zpět k plnému koncertování. Promítány byly i části klipů – Closer to the Edge, Kings & Queens a Up in the Air. A zjistili jsme, že se na pódiu objevuje vlastně neupravený bezdomovec, trochu podobný Jaredovi. Ale lidé se tohoto dvojníka nebáli a vybraní k němu vyšli na podium při poslední písničce Up in the Air. Jak laciný trik. Nemluvě o skákání na pódiu s vlajkou České republiky. A ještě se objímat s jednou fanynkou. Po tomto se ve vzduchu objevil mrak žárlivosti.

Jako závěr dne byly na výběr dvě kapelky Swim Deep a Ohm Square, čili britský indie rock s prvky grunge nebo česká elektronika. Swim Deep představili své písničky z chystaného debutu, který by měl vyjít v červenci, mezi ním i největší hit Honey a cover Cyndi Lauper Girls Just Wanna Have Fun. Kapela na Rock for People přijela přímo z Glastonbury festival, kde si zahráli po boku The Rolling Stones, Editors, Two Doors Cinema Club, Hurts a spousty jiných hvězd (až se mi z toho chtělo brečet! - ale v přepočtu Glastonbury vyjde na víc než 6 000, tak jsem se cítila lépe).

DEN 2.

Den začal Elvisem Jacksonem, kde se míchá ska s metalovým growlingem. Následovali Royal Republic, kde probíhala výborná atmosféra a komunikace zpěváka s publikem. Zpěvák Adam Grahn, se nás ptal, co chceme slyšet. Lidé odpověděli samozřejmě: „úúúááááééééé.“ Zahráli Tommy-Gun i Underwear.

Kdo nechtěl slyšet drsný rock, mohl si poslechnout alternativní Please the Trees & Elpida, kde zpíval sbor babiček. Souboj mezi  Papa Roach a Sunshine vyhráli jasně Papa Roach. Ale kdo byl na Sunshinech, rozhodně neprohloupil. Jako poslední dokonce zahráli hit Top! Top! The Radio!

Parov Stelar Band, kteří hrají elektro swing, rozhýbali večer opravdu každého, kdo se na ně šel podívat. A spíš než o umělecký zážitek si tam šli lidé prostě zatančit, nebo podívat na sexy obleček zpěvačky a její trhané pohyby. 

Hřebem večera byli Billy Talent, kteří opravdu ukázali, co umí. Bezchybný zpěv, skvělá komunikace a charisma zpěváka, to vše z nich udělalo jedno z nejlepších a nejnatřískanějších vystoupení na RfP a to vše zvládli bez projekce za sebou, jen s nápisem Billy Talent. Zahráli všechny velké hity, jako Fallen Leaves, Red Flag, Rusted from the Rain a Surrender.

DEN 3.

Den Karla Gotta. Nikdo nechápe, co dělá Karel Gott na Rock for people, ale všichni na něj půjdou a také šli. Mistr vzbudil rozruch ještě před svým koncertem, a to když si prošel areál (se svou ochrankou). Také měl nejnabitější koncert na letošním Rock for people. Bylo to i tím, že v té době vlastně nebyl na scénách nikdo jiný, jen Vladimír 518 na Freezone stage, která byla ještě před areálem a bylo tam tak 200 lidí a polští trés.b na Showcase stage, kde bylo lidí ještě méně. Karel zahrál velké hity (Trezor, Lady karneval, Stále mlád) i neznámé písničky. Atmosféru dokreslovali speciální kelímky s jeho portrétem.

Foals, kteří hráli ještě za světla na hlavní otevřené stagi byli jedni z nejočekávanějších zahraničních interpretů. Zpěvák hned při druhé písničce skočil do lidí a tak se to opakovalo ještě 2x. Vynahrazoval tím svůj kamenný obličej a ne moc komunikace s publikem. Hned na úvod zazněl letošní hit z nové desky My Number a poté Spanish Sahara z předchozí desky. Vtipné momenty přišly, když zpěvák na své štaci diváky zapomněl mikrofon, anebo když ho mikrofonový stojánek nechtěl poslouchat a sjížděl dolů.

Klaxons ukázali, že dokáží rozpohybovat i lidi, kteří je neznají. A to právě vynechali hit It’s Not Over Yet. Ale příjemný new rave se linul stanem a kolemdoucí lidi lákal dovnitř. Naštěstí zazněli hity Golden Skans i Echoes.

Den završili dubstepový Modestep a Borgore. Čtvtek byl prostě dnem překvapení a nových kapel. První představení Foals českému publiku a Karla Gotta mladým posluchačům. I když ve čtvrtek bylo na festivalu hodně jednodenních postarších návštěvníků, kteří šli na Káju.

foto:  NetReporters.org

Fotogalerie: 

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio