Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

Kandidáti na post prezidenta zatím o podpisy nebojují

Připravovaný prováděcí zákon s sebou ještě může přinést změny, kvůli kterým by úsilí vynaložené na shánění podpisů mohlo být zbytečné. Aby mohla být přímá volba realizována, je tento zákon nezbytný. Jak ale změní současnou vizi volby hlavy státu, se ještě neví.

Připravovaný prováděcí zákon s sebou ještě může přinést změny, kvůli kterým by úsilí vynaložené na shánění podpisů mohlo být zbytečné. Aby mohla být přímá volba realizována, je tento zákon nezbytný. Jak ale změní současnou vizi volby hlavy státu, se ještě neví. Otázkou třeba zůstává, jak bude omezen rozpočet kampaní, nebo jak se budou sbírat potřebné podpisy. Padesát tisíc podpisů ale není málo a kandidáti proto raději vyčkávají, než aby o ně přišli. „Když poslanci přidají na arších nějakou další kolonku, museli bychom třeba deset tisíc podpisů hodit do stoupy a začít znova,“ řekl místopředseda Zemanovců Josef Baxa.

Přestože přímou volbu prezidenta podpořilo 49 senátorů oproti dvaadvaceti, návrh se stále setkává i s nemalou dávkou kritiky. Slova chvály například rozhodně nebyla slyšet od předsedy Ústavního soudu. Za hlavní překážku přímé volby bývá většinou považován její rozpor s českou ústavou.

Není divu, že velká část lidí nejásá radostí. Kolikrát se stačí na ulici rozhlédnout kolem sebe a uvědomit si, kdo všechno tímto krokem získá možnost ovlivnit volbu budoucího prezidenta. I přes nesrovnalosti v parlamentu více důvěřuji jemu než lidem v přeplněném hypermarketu. Nehledě na to, kolik voličů by se nechalo bez trošky studu finančně ovlivnit. A prokázat něco takového už bude velký problém. Světlá stránka návrhu je, že omezí některé pravomoci přímo zvolené hlavy státu.

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio