Kde potkáte cizince v obleku, který jí guláš rukama?
Autor: Evelína Koptišová (11. 3. 2012)
MUN: Model of United Nations - studentská konference a střed mnoha kultur
MUN je simulace modelu Spojených národů pro středoškoláky. Tato metoda přiblížení velkých světových témat studentům je velmi populární po celém světě, konference se konají v Americe, v Německu i u nás. Zatímco kalifornské konference (Tustin High School Model of United Nations - THSMUN) se účastní řádově několik stovek studentů, na té pražské (Prague Model of United Nations - PRAMUN) jich bývá na dvě stovky, ale zájem stále roste. Za záštitu můžeme poděkovat panu a paní Schmollovým, kteří jsou hlavními partnery pražské konference (koná se pravidelně na Gymnáziu Jana Nerudy).
Princip spočívá v tom, že si studenti vyberou stát, jehož stanoviska v určitém okruhu budou po celou dobu konference hájit. Mohou si vybrat z několika komisí, například odzbrojovací (disarmament), lidských práv (human rights), životního prostředí (environmental) a dalších. V každé této komisi se probírá několik témat, ke kterým daný stát zaujímá určitý postoj a ten se snaží před ostatními obhájit (zde se projevují výsledky nejtěžší práce na MUN - přípravy a podrobného vyhledávání informací).
V závěru "lobbying", jak je tato část označována, se státy rozdělí do několika skupin podle postojů, které k problematice zastávají a vytvoří jednotnou rezoluci, tj. návrh na řešení daného problému (například návrhy na omezení plastického znečištění světových vod, na zlepšení situace v oblasti drog a podobně). Následují projevy jednotlivých zástupců států, které mají danou rezoluci podpořit či shodit a ovlivnit tak hlasování. Nutno poznamenat, že v každé komisi je pouze jeden zástupce státu, ostatní jsou v jiných komisích a sejdou se až na Valném shromáždění (General Assembly).
Pokud je rezoluce schválena, bude navržena k odhlasování právě na Valném shromáždění, závěrečné části modelu Spojených národů. Zde se sejdou všichni účastníci a posadí se podle zemí, které zastupují (obvykle má každý stát jednoho zástupce v každé komisi, některé státy ovšem mají méně zástupců-delegátů, takže se některých komisí neúčastní). Celý stát dohromady má pouze jeden hlas, jeho zástupci se musí dohodnout obvykle během velmi krátké doby.
Občas dochází k bizardním situacím, kdy je stát rozpolcený a neví, jak má hlasovat, což je poslední šance pro ostatní delegáty, aby ho přetáhli na svou stranu. Každá rezoluce schválená v komisích je opět podrobena útočné i obranné řeči a poté nekompromisnímu rozhodnutí delegátů. I při samotném hlasování někdy vyvstanou kuriózní situace, například když Sýrie hlasuje proti návrhu na Plán pro obnovení Sýrie (který byl samozřejmě navržen ve prospěch tohoto nestabilního státu).
Přestože se konference zabývá velkými světovými otázkami, byli byste překvapeni, s jakou chutí a vědomostmi se jim někdy i třináctiletí školáci věnují. Jedná se většinou v angličtině, a přestože ne pro všechny delegáty je mateřským jazykem, debatuje se opravdu na vysoké úrovni. Aby byla simulace opravdu věrná, všechna jednání probíhají nejen ve velmi formálním jazyce (delegáti se neoslovují "Hej, Franto,..", nýbrž "Vážená delegace Itálie, ctihodný předsedo komise,.."), ale také ve formálním oblečení. Pro mnohé studenty to znamená strávit poprvé v životě celý den na lodičkách nebo v obleku, což není vždy pohodlné.
Každý se potřebuje odreagovat, takže jsou všichni vděční, že část pobytu stráví prohlídkami hostujícího města, nákupy a turistickými atrakcemi. Čeští delegáti se z podzimní kalifornské konference neradi vracejí do sychravého počasí u nás; naopak studenti z Maroka nebo Egypta si na lednovou Prahu zvykají těžce, zvlášť když je cestou na hotel překvapí sníh. I setkání mnoha kultur je zajímavé, třeba někteří američani na guláš před sebou nejdříve koukali rozpačitě, nakonec se ale odhodlali, vzali do ruky dva knedlíky, maso strčili mezi ně a jedli to jako sandwich. Ale nikdo nakonec neřekne, že by si akci neužil, nezískal nové kamarády nebo se nic nenaučil. Naopak. Jak by poznamenal správný předseda komise ("chair"): Claping is in order. A potlesk by si všichni účastníci opravdu zasloužili.
Jestli vás článek zaujal, více informací najdete na http://www.firebird-tours.com/mun.html
Komentáře