Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

Multikulturní Rock for Church(ill) probodával publikum drum and bassovými šípy

Hudební festival Rock for Churchill se letos konal již počtrnácté, a to poslední prázdninový víkend 30. a 31. srpna. Potom, co projdete krátkou uličkou, se před vámi rozprostře obrovská plocha lemovaná stánky s občerstvením a různými cetkami. Právě zde se nachází hlavní stage. Nedaleko odtud se k nebi tyčí malé červené šapitó. Na místě, kde obvykle vousatý cirkusák srovnává lví smečku bičem do latě, najdete DJ stage. Obě hudební scény jsou navzájem odděleny stromořadím a proto jedna druhou neruší.

Festival se nijak žánrově nevyhraňuje a proto tu byli ke slyšení jak folkoví zpěváci, tak reggae, elektroswingové, hip - hopové nebo drum and bassové kapely. Nedá se ovšem popřít, že letošní ročník byl silně prostoupen elektronickou hudbou. Letos organizátoři lákali například na britské The Qemists a The Herbaliser, švédské Movits! nebo na jamajského rastamana Perfect Giddimaniho. Z českých kapel zmíním Tata bojs, se speciální výroční scénou, Xaviera Baumaxu, Prago Union nebo United Flavour.

V pátek vystoupil v šapitó Philip T.B.C., DJ a producent z České republiky. Jeho hudba, založená spíše na melodičnosti než rytmičnosti, nadšeně roztančila celý stan. Následovali britští The Freestylers Djs s electro - breakovými basy, které probodávaly publikum tak nelítostně, že pro některé to bylo až moc a vzdali to. Všudypřítomné repráky v tu chvíli vypadaly až hororově. Připomínaly řvoucí hlavy s divoce rozšklebenými obličeji. Na hlavním pódiu přišla po půlnoci řada na Movits!. U nás méně známá severská kapela, kombinující hip - hop a electroswing předvedla nejen naprosto přesvědčivý výkon, ale navíc ho okořenila dokonale sehranou choreogarfií. Bohužel se na jejich show zřejmě pomstil zvukař, protože dechy nebyly skoro vůbec slyšet.

V sobotu kolem poledne navodil odlehčenou atmosféru písničkář Xavier Baumaxa. Hrát takhle brzy, kdy ještě většina lidí dospává a zbytek má opici, je nelehký úděl. Zpěvák exceloval na ukulele, sprintoval v divokých rytmech na kytarovém hmatníku. Mimo češtiny zpíval i lámanou angličtinou a němčinou a když už měl dost, tak zpíval nosem. Svými průpovídkami rozesmál každého posluchače. Česká kapela Android Asteroid, zástupce jazzovo funky - rapové scény, představila pohodovou příjemnou hudbu, ale nedokázala se vypořádat s open air prostorem. Jejich koncert by lépe vyzněl v uzavřeném prostoru. Prago Union vystoupili v rozšířené sestavě z živými muzikanty. Multikulturní United Flavour předvedli energickou show. Roztančili celé publikum a po rozpačitém začátku dne navodili tu pravou festivalovou atmosféru. Z New Yorku na otočku přiletěl Jamajčan, reggae hvězda,  Perfect Giddimani. Na podium nastoupil s bílým prostěradlem omotaným kolem hlavy a zpíval o lásce, míru a svém vřelém vztahu k marihuaně. Jeho výstup byl pozitivně nabitý, ale  poněkud monotónní, což se dalo vyčíst i ze znuděných nepřítomných obličejů hudebníků postávajících nehybně kolem nezkrotného Giddimaniho.

Setmělo se a začalo poprchávat. Po dlouhé prodlevě, způsobené instalací světelných panelů, nastoupili za velkých ovací Tata Bojs. Předvedli průřez svou tvorbou doprovázený abstraktními a snovými obrazovými výjevy na obřích led tabulích. Během celého koncertu živě komunikovali s publikem. Představili známé písně v nových úpravách, třeba s neobvyklými nástroji, které si vyrobili sami doma. Vystoupení bylo plné nostalgie a vzpomínání na uběhlých 25 let na scéně. Britští Herbaliser předvedli kombinaci poctivého jazzu a elektroniky s tanečními prvky. Svou hrou obzvlášť vynikal saxofonista, který svůj nástroj občas vyměnil i za příčnou flétnu. Festival zakončili opět britští The Qemists. Žánrově hodně přitvrdili a jejich drum and bass kombinovaný s growlingem byl neúprosný. Představovali opravdu výraznou tečku na konec. Organizátoři však zvolili dobře.

Pokud jde o hodnocení festivalu, dávám mu dvojku s fousem. Papír jste na Toi Toikách takřka nepotkali a cestou na ono místo jste se brodili srmrdutým bahýnkem. To stejné mazlavé „něco“ obklopovalo i DJ šapitó. Umyvadla byla často ucpaná a z kohoutků netekla moc voda kvůli malému tlaku. O sprchách jste si mohli nechat zdát. Na druhou stranu zbytek areálu udržovali čistý. Nabídka jídel a různých suvenýrů byla opravdu široká. Na pivo se nečekalo zas tak dlouho a nápojový lístek by uspokojil i toho největšího pijana. V hudebním programu si každý podle mě vybral svého favorita.

 

Zde odkaz na fotogalerii festivalu: http://rfch.cz/galerie/

Festival Rock for Churchill se zrodil v roce 2000 jako benefiční akce na podporu Kostela sv. Jakuba Velkého, jehož kořeny sahají až do první poloviny 13. století. První tři roky se jednalo o jednodenní akci, kde vystupovaly převážně regionální kapely. V roce 2004 se festival rozšířil na dva dny. RFCH se koná od roku 2000 na stále stejném místě – v malebném přírodním areálu Myslivna v severočeském městečku Vroutek.

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio