Nečas řekl „ne“ paktu o rozpočtové krizi – uvedl tím k údivu celou Evropu
Autor: Adam Pechar (31. 1. 2012)
Svým rozhodnutím se tak přidal k jedinému současnému odpůrci paktu – k Velké Británii. Její rozhodnutí nepodpořit dokument nikoho nepřekvapil, naopak konečný verdikt Nečase se stal horkým tématem novinových článků po celé Evropě.
Například francouzský premiér Nicolas Sarkozy se ve francouzském tisku nechal slyšet, že nerozumí, proč český premiér změnil svůj názor. V prosinci totiž na pakt Nečas nahlížel optimisticky. Většina německých a francouzských listů tak vyslovuje svůj údiv nad konečným rozhodnutí České republiky. O tom, že Velká Británie bude hlasovat proti, se vědělo již od prosince, kdy oznámila svou neúčast na lednovém summitu. Náhlou změnu názoru českého premiéra často deníky přičítají na vrub euroskeptickému prezidentovi Václavu Klausovi. Jediné noviny, které počínaní Nečase chválí, jsou britské.
Prosazení paktu bere za své osobní vítězství německá kancléřka Angela Merkelová, která měla původně v plánu změnit oficiální unijní smlouvy, což bylo zablokováno britským premiérem Davidem Cameronem. Proto na prosincovém summitu vzešla myšlenka rozpočtového paktu, který byl vypracován a je brán jako symbolický první krok k rozpočtové unii a navrácení důvěry v eurozónu. Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi projekt chválí, podobně jako dohodu o konečné trvalé záchraně ESM.
Nečas chtěl o smlouvě rozhodovat v referendu, proti tomu se však postavili poslanci TOP 09. Přispěl také euroskeptický pohled prezidenta Václava Klause, který prohlásil, že se pod smlouvu nepodepíše. Nečas navíc tvrdí, že smlouva se málo zabývá dluhovým kritériem, které není dostatečně přísné v otázkách míry zadluženosti.
Komentáře