Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

Nejúspěšnější lidé sdílí své postřehy. Přiučte se

Získávejte informace od zajímavých lidí, kteří mají světu co říct. Zajděte na TED.

TED, Technology, Entertainment, Design je nezisková organizace, která každoročně pořádá konference s přednáškami na velmi rozmanitá témata. Řečníci z nejrozmanitějších oborů v osmnáctiminutovém projevu předají divákovi svoje názory a myšlenky: od Billa Gatese po kuchaře Jamieho Olivera, zpěváka Bona a dalších. Všechna videa pak můžete shlédnout na oficiálním webu. Touto cestou TED naplňuje svůj cíl, kterým je šíření myšlenek, jež za to stojí, a to zdarma a do všech koutů světa. Videa jsou skoro nevyčerpatelných zdrojem informací všeho druhu a každý může najít témata, která ho zajímají.

První konference se konala v roce 1984, od té doby však TED vyrost do obrovitých rozměrů. Za účast na konferenci v Kalifornii musíte být připraveni zaplatit nějakých 7 500 $ a kvůli ohromnému převisu zájemců si organizátoři pečlivě vybírají diváky, které na konference pustí, což z ní dělá prestižní záležitost. Právě proto po celém světě přibývají akce s názvem TEDx - nezávisle organizované události, na které se můžou dostat všichni.

Udělej si sám

TEDx Events využívají stejný formát prezentací, ovšem jsou zaměřeny víc komunitně, podmínkou pro držení licence na jejich pořádání je například zúčastnit se velké TED konference. Navíc se také organizují akce s více specifickými tématy jako TEDxYouth a TEDxWomen. Jsou neziskové a organizují je místní nadšenci, připravují všechno od technického zázemí po poutače a vytváří neopakovatelnou atmosféru, která je znát i z videí. „Pětadvacátého byl TEDx a sedmadvacátého jsem maturoval,“ říká Robert Maňas, který spoluorganizuje TEDxPrague. „Celý svaťák jsem tahal materiál a připravoval věci. Maturitu jsem řešil mezi tím. Naštěstí se oboje povedlo.“ 

V České republice zatím probíhají TEDx v Praze, Brně, Hradci Králové, Kroměříži, Znojmě a chystají se další. Organizátoři zvou řečníky (česká videa najdete na Youtube, hosty byli třeba Miroslav Bárta, Cyril Hoschl nebo Ivana Konigsmarková) a kombinují živá vystoupení s pouštěním Talků a živými přenosy z větších konferencí. Na další konference se můžete jít podívat v létě.

Příprava jedné akce trvá půl až tři čtvrtě roku, letos TEDxPrague připravovalo asi pětadvaceti lidí. A jak probíhá výběr řečníků? „Většinou na základě souvislosti s tématem, taky podle doporučení účastníků a členů organizačního týmu TEDx - všichni účastníci mají možnost v rámci zpětné vazby navrhnout téma nebo řečníky pro další TEDx,“ říká Robert Maňas. Ne vždy se povede nápad na řečníka realizovat: nepřijel například Robert Fulghum nebo uruguayský prezident. Dopředu však nikdy nevíte, kdo z řečníků nejvíc zaujme, a i „tahouni“ z řad známých osobností můžou u diváků propadnout. Každé z vystoupení je tak velkým dobrodružstvím nejen pro diváky, ale i pro organizátory.

Informace o pražských akcích TEDx najdete na http://www.tedxprague.cz/

Video: 

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio