„Pokud by se daly emoce zhmotnit, ty moje by byly ostré a hodně členité...“
Autor: Kateřina Meinerová (16. 9. 2014)
Od marketingu k módní praxi
Kristina Synek se věnuje nejenom módě, ale i módnímu marketingu. Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně úspěšně ukončila marketingová studia a studium oděvního designu. Kristina se svěřila, že módu vnímá díky marketingovým studiím víc komerčně. „Na jednu stranu je to velké plus, mám potřebné zkušenosti a znalosti. Díky praxi v marketingu také kontakty. To vše mohu aplikovat na svoji značku. Na druhou stranu se už na design nedívám jen očima designéra, hodnotím vše z pohledu zákazníka a tak nějak se držím víc při zemi.“
Podpora lokálních výrobků
Značka SYN, pod kterou představuje Kristina v rámci galavečera Sci-Fi Safari svou kolekci, není ani rok stará, přesto má designérka s prezentací své tvorby zkušenosti. Například v roce 2009 se účastnila s kolekcí Technosis finále Top Styl Designer 09 na veletrhu Styl a Kabo. Kristina se v současnosti zasazuje o propagaci kvalitních lokálních výrobků a její značka by jí v tom měla pomáhat. „Největší slabina je v lidech, v jejich vnímání nejen módního světa. S módou je to stejné jako s jídlem. Je tu skupina lidí, která chodí na farmářské trhy, kupuje lokální výrobky a řeší kvalitní stravování. Ale je tu mnohem větší skupina, která si denně koupí levnou konzervu v supermarketu a to proto, že jsou dostupné na každém kroku. Lokální zboží se prostě nenakupuje tak pohodlně, je potřeba vynaložit trochu větší úsilí, abychom se k němu dostali.“
Východiskem kolekcí je geometrie
Častým východiskem v kolekcích Kristiny jsou geometricky řešené konstrukce oděvů. Přesto nejde o čistě analytickou práci. „Pokud by se daly emoce zhmotnit, ty moje by byly ostré a hodně členité jako třeba dodecahedron. Vždy, když vymýšlím novou kolekci, nebo jen tak navrhuji, sklouznu k ostrým tvarům. Jednou jsem zkoušela jít úplně jiným směrem, ale vůbec mě to netěšilo.“ Zálibu v geometrii probudil v Kristině pravděpodobně tatínek. „Když jsem byla malá, projektoval domy a často nás se sestrou nechával výkresy vybarvovat a šrafovat. Možná to tím ve mě nastartoval,“ vysvětluje designérka.
Kolekce Spekulace
Právě kolekce Spekulace, kterou představí designérka na galavečeru Sci-Fi Safari, vychází z využití tvarů mnohostěnných těles ve střídavé konstrukci. Kristina zkoumala Archimédovská a Platónská tělesa, která aplikovala během tvorby své kolekce. Elegantní a jednoduché tvary jsou velice sofistikované. Často se opakujícím tělesem je dodecahedron, tedy dvanáctistěn. Na výrobu součástí pro doplňky využila Kristina 3D tisk. „3D tisk byla vlastně náhoda, vyplynulo to ze schůzky u kamaráda ve studiu. Vnukl mi myšlenku 3D tisku, obratem mě seznámil s lidmi z Printed Nest a společně jsme tento nápad zrealizovali. Ráda zkouším nové technologie, snažím se vždy v kolekci využít nějakého netradičního materiálu, takže jsem byla od prvopočátku nadšená. Fascinovalo mě hlavě to, že mohu tvary požadovaných těles docela jednoduše přenést z počítače, aniž bych musela něco náročně vyřezávat nebo odlévat tak jak jsem to třeba dělala dříve.“
FOTO: Zora Vláčilová
Komentáře