Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

Potraty jako genocida? Drsné plakáty před pražskými gymnázii

Kampaň sdružení Stop genocidě, kterou zažili před školami třeba v Ostravě či Liberci, se přesunula už i do hlavního města. Před pražskými gymnázii a na Karlově náměstí naproti KDU-ČSL byly rozmístěny obrovské plakáty s fotkami hladomorů, týrání, holocaustu – a vedle nich potraty.

Kampaň sdružení Stop genocidě, kterou zažili před školami třeba v Ostravě či Liberci, se přesunula už i do hlavního města. Před pražskými gymnázii a na Karlově náměstí naproti KDU-ČSL byly rozmístěny obrovské plakáty s fotkami hladomorů, týrání, holocaustu – a vedle nich potraty. Drastické fotografie pobouřily rodiče, studenty i vedení škol, která nebyla o protestu informována.

Demonstrace občanského sdružení Stop genocidě přitom jsou povolené, protože občanské sdružení demonstraci předem ohlásilo a postupovalo v souladu se zákonem. Sdružení Stop genocidě se snaží prosadit legislativní ochranu života od samotného početí, pořádá petiční akce, a ve svých nejnovějších kampaních se snaží zaměřit právě na studenty, kteří jsou lehce ovlivnitelní. Ředitelé některých škol, před nimiž propagační akce proběhly, pouštěli studenty vedlejším vchodem, aby se mohli plakátům vyhnout.

Iniciativa Stop genocidě na svých webových stránkách hají svoji aktivitu: „Vizuální zobrazení potratu je nevyhnutelné pro objasnění jeho významu, protože interrupce představuje zlo tak nepopsatelné, že slova selhávají, když se pokoušíme popsat hrůzu tohoto činu.“ Pedagogové i psychologové se však shodují, že podobné naturalistické akce mohou mít špatný dopad na psychiku dětí.

Srovnávat potraty s holocaustem a vystavovat názorné fotografie před školami je pravděpodobně podle všech lidí – kromě členů sdružení Stop genocidě – nevkusné a vysoce neetické. Podle zákonů většiny vyspělých zemí (kromě Polska, které má přísnější zákony) je potrat základním právem a umožňuje ženě rozhodnout o svém těle i o své budoucnosti. Sdružení se možná snaží bojovat za jakousi osvětu v této oblasti – která v naší zemi opravdu chybí – ale svými aktivitami zároveň překrucuje realitu a zanechává negativní dopad na mladých lidech. Společenská debata na toto téma nemůže být na škodu, avšak propagací antipotratové politiky drastickými snímky v metru (jak jsme na to zvyklí v Praze) či před osmiletými gymnázii (kde si toho chtě nechtě musí všimnout i děti) můžou ostatní jenom znechutit.

Odpůrci potratů si tímto způsobem jen vylévají frustraci ze současné společnosti, ať už je zapříčiněná čímkoliv. Možná by se dalo čekat, že se tito lidé budou v rámci své politiky snažit hájit zájmy  každého jednotlivce, ale bohužel jen odsuzují a poškozují ženy, které mají dobrý důvod zříct se mateřství. Není možné soudit někoho, koho neznáme, a nutit mu své názory ve jménu vyššího dobra – náš právní řád to naštěstí uznává a doufám, že ještě dlouho uznávat bude.

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio