Revolta vysokoškoláků: 12 univerzitních měst na nohou
Autor: Lucie Kovářová (29. 2. 2012)
V úterý odstartovala velkolepá akce, prostřednictvím které chtějí vysokoškolští studenti z celé republiky dát najevo svůj nesouhlas s diskutovanými reformami školství. V některých městech se potáhne po celý zbytek týdne. Na středu je naplánován hlavní protestní pochod k pražskému Úřadu vlády, rušno je však i v Brně, Ostravě či Hradci Králové.
Právě hradečtí studenti se v době příprav akce zdáli být nejvášnivějšími odpůrci reformy. Svou kampaň nazvali příhodně "Týden neklidu" a kromě pochodu a koncertů připravovali i blokádu dopravy a týdenní okupaci univerzity. Místo těchto záměrů dali nakonec přednost mírnější formě protestu, týden se zkrátil na jedinou noc a namísto "okupace" školy se spojili s akademickým senátem i s odbory a škole tak nyní již jen "vyjadřují sounáležitost". To se některým ze studentů nelíbí, avšak cíl jejich protestu, totiž ministr Dobeš a jeho reformy, zůstává stejný, nemají tudíž žádný výrazný důvod k nelibosti.
Nocování v budově univerzity mají na úterní večer v plánu například i pražští, plzenští a ostravští studenti. V dalších městech protestující vyrazili do ulic s transparenty - v Brně se sešel dav až 6000 lidí, v Olomouci nespokojené studenty od jejich záměru neodradil ani vytrvalý déšť.
Srdcem pražského protestu je budova stavební fakulty ČVUT v Dejvicích. Noc je pojatá velmi organizovaně - studenti mohou zhlédnout prezentace práce České zemědělské unverzity či Vysoké školy chemicko-technologické, zajít se podívat na film nebo koncert, v budovách AMU a právnické fakulty vyslechnout přednášky odpůrců reforem z řad osobností. Vystoupí tu např. kněz Tomáš Halík či spisovatel Martin Putna.
Výčet všech měst, kde se studenti do protestní akce zapojili, je: Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Plzeň, Hradec Králové, Pardubice, Zlín, České Budějovice, Liberec, Opava a Ústí nad Labem.
Zákon o reformě školství je posledních osm let připravovaný a posledních několik týdnů intenzivně kritizovaný projekt ministerstva školství, jehož tváří je současný ministr Josef Dobeš. Ze změn, které reforma zahrnuje, studentům a dalším odpůrcům nejvíce vadí dvě - omezení moci akademických senátů a zavedení školného.
"Ryba smrdí od hlavy," hlásá jeden z podařenějších plakátů, které v úterý demonstrující vynesli do ulic. Co se ministru Dobešovi daří, je zaplňování prvních stránek novin a titulků ve zprávách, tolik už se však nevede práce ve prospěch těch, kterým by prospívat měl - škol a studentů. Nespokojenost dali vysokoškoláci svou podařenou akcí jasně najevo. Počkejme si, jestli bude ministr i nadále pokračovat ve svém konání způsobem "zařídím vám blaho, i kdybyste nechtěli".
Komentáře