Roman Týc je po měsíci opět na svobodě
Autor: ZdenkaReznickova (25. 3. 2012)
Týc je jedním ze zakládajících členů umělecké skupiny Ztohoven, která se zaměřuje se zejména na umění ve veřejném prostoru. V roce 2007 vyměnil skla na semaforech za jiná, na kterých byli zobrazeni typičtí panáčci v nezvyklých komických, místy až vulgárních pozicích. Podle jeho slov mělo jít o umělecký projev. Policie ale byla jiného názoru.
Soud tento čin kvalifikoval jako poškození cizí věci, za které měl umělec zaplatit pokutu ve výši šedesáti tisíc korun a zároveň měl uhradit škodu, která vznikla dopravnímu podniku, a to ve výši osmdesáti tisíc korun. Škodu dopravnímu podniku Týc uhradil, ale pokutu zaplatit odmítl. "Kdybych zaplatil, přistoupím na to, že je to trestný čin. Já si nemyslím, že by umělecký projev byl trestný čin," řekl a místo pokuty si vybral alternativu – měsíc ve vězení, do kterého nastoupil 24. února.
Na podporu Romana Týce vzniklo hned několik iniciativ a mnoho lidí vyjádřilo sympatie nejen k němu jako k umělci, ale i k jeho myšlence „rozhýbat“ postavičky na semaforech. Udělený trest pak mnozí považovali za neadekvátně vysoký. Reakce serveru protišedi.cz dokonce zaslala prezidentovi Václavu Klausovi žádost o omilostnění. Ten ji však zamítl s tím, že po pečlivém zvážení neshledal dostatečné důvody k udělení milosti. I tento krok vyvolal vlnu kritiky vzhledem k tomu, že poměrně nedávno Klaus omilostnil Annu Benešovou, ředitelku Metropolitní univerzity v Praze, která dostala podmínku za to, že nechávala studovat své známé na škole zdarma (více o milostech čtěte zde). Oproti Týcovi pro ni přitom byla jediným trestem podmínka a i té se díky Klausovi zbavila.
U propuštění nechyběli Týcovi známí a jeho přítelkyně, se kterou následně odjel na motorce. Odchod z vězení ale byl veselý i smutný zároveň. Týc se dle vlastních slov těšil domů, ale zároveň svým odchodem přerušil vztahy, které se mu za měsíc podařilo ve vězení navázat: „Trestem pro mě je, že nemůžu jít kdykoli zpátky s nimi pokecat,“ dodal.
Roman Týc uskutečnil výměnu skel nezištně, bez nároku na honorář a s přesvědčením, že po dobu instalace bude tento projekt přínosem pro společnost. Na vlastní náklady dokonce vyměnil popraskaná skla i žárovky a těsnění, které bylo zpuchřelé. Objevila se dokonce myšlenka instalovat na semafory v centru některá z Týcových skel natrvalo. Celé obvinění s vysokou pokutou tak vypadá spíše jako přehnaná štvanice prudérních úředníků se snahou potlačit kreativitu, která ničemu neškodí.
Komentáře