Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

Rudolf Kampf z VŠTE: ,,Logistika je obor se zajímavou mzdou."

Druhou osobností, kterou představujeme v rámci seriálu osobností VŠTE v Českých Budějovicích je Doc. Ing. Rudolf Kampf, Ph.D. vedoucí Katedry dopravy a logistiky, který je mimo jiné garant studijního programu Technologie dopravy a přepravy a navazujícího magisterského studia Logistické technologie.

Co rozhodlo o tom, že se škole jen za pár let podařilo vybudovat plnohodnotné studium dopravy a logistiky?

Těch faktorů je víc. Nesmírně důležitá byla podpora vedení školy a maximální nasazení jejich akademických a ostatních pracovníků. A pak i zájem Jihočeského kraje, města České Budějovice, mnoha podniků a podnikatelů. S nimi se při tvorbě struktury studijních oborů konzultovaly jednotlivosti i celková koncepce. I proto se se povedlo vytvořit atraktivní obory, jejichž absolventi obstojí v konkurenci ostatních podobně zaměřených škol či jejich studijních oborů. U nás máme akreditované dva. Bakalářský Technologie dopravy a přepravy, který studenti ukončí s titulem Bc. a navazující magisterský Logistické technologie, kde končí studium titulem Ing. Koncipovali jsme podle požadavků trhu práce a absolventům umožní široké uplatnění v dopravě a logistice, veřejné správě nebo v podnicích jako logistik výroby nebo dopravy, referent dopravy a podobně.

Proč je tento obor mezi studenty nejen populární, ale i prestižní?

Zejména je to, a nejde o klišé, „zajímavou“ mzdou. A troufám si tvrdit „nadprůměrnou“ mzdou u pozic logistika v porovnání s ostatními obory. Ale za hlavní důvod pokládám vyšší možnost uplatnění absolventů na trhu práce, zejména na jihu Čech, kde dosud chybělo vyšší technické vzdělání v oblasti dopravy a logistiky. To si naši současní i potenciální studenti zřejmě uvědomují.

Ale jsou i další důvody. Třeba pro spoustu našich studentů je doprava koníčkem. Jiný se chce zase podílet na zlepšení dopravní situace v kraji, kde se už nyní podílejí na dopravních průzkumech a studiích, které řeší naše katedra. Přivydělají si, ale hlavně řeší konkrétní úkoly s reálnými výstupy. To jim dává i možnost sledovat jejích implementaci a dopady. Třeba pro českobudějovický Dopravní podnik jsme organizovali průzkum funkčnosti predikcí příjezdů spojů na digitálních označnících, umístěných na zastávkách. Pro Jihočeský kraj jsme dělali už několik dopravních průzkumů, například zjišťování tras průjezdu nákladních vozidel přes Tábor. Výsledkem by měly být návrhy na změnu organizace dopravy.

Hodně spolupracujete s dopravními firmami, jako jsou České dráhy, SŽDC nebo soukromí autobusoví dopravci a logistické firmy. Proč to je tak důležité?

Protože chceme mít studijní obory s absolventy, o které bude na trhu práce zájem. A firmy nám poskytují zpětnou vazbu. To, že máme atraktivní obory, ještě neznamená, že nebudeme dělat úpravy ve skladbě a náplní jednotlivých předmětů. Naopak, obory vnímám jako dynamický celek, který je potřeba neustále, zejména s ohledem na požadavky podnikatelského sektoru, upravovat, doplňovat, inovovat.

Další část spolupráce se zaměřuje na výzkumnou a projektovou činnost katedry a má čistě komerční charakter. Pro podniky zajišťujeme na bázi smluvního výzkumu realizaci projektů, ať jsou to již zmíněné dopravní průzkumy nebo analýzy, posudky, optimalizační úlohy nebo zpracování koncepčních materiálu.

Takovým příkladem je i nové společné pracoviště VŠTE se společností JIKORD, s.r.o., která je koordinátorem veřejné autobusové a železniční dopravy v Jihočeském kraji. Jeho pilotním úkolem je zpracování analýzy efektivnosti zavedení integrovaného dopravního systému v jižních Čechách. Tedy opravdu silné, významné téma.

Jste členem vědecké rady ministra dopravy a členem expertního týmu pro logistiku u ministerstva doprav. Jak to jde dohromady s akademickou kariérou?

Jednoduše řečeno, vysoké školy vykonávají pedagogickou a vědecko-výzkumnou činnost a vzhledem k tomu, že posláním vědecké rady ministra dopravy je užší spolupráce ministerstva s představiteli vědy, výzkumu a inovací, je provázaní mého působení v radě s prací na VŠTE přínosné a logické.

Posláním expertního týmu pro logistiku je aktivní spolupráce na přípravě logistických řešení financovaných z veřejných zdrojů. Zejména s ministerstvy dopravy a pro místní rozvoj, Českými drahami, Czech Investem a Svazem dopravy, Svazem spedice a logistiky a pochopitelně i s akademickou obcí. I díky tomu má VŠTE blízko k profesním svazům a může se aktivně zapojovat do jejich činností a projektů. To je zcela v souladu s koncepcí VŠTE jako profesně orientované vysoké školy.

Mimochodem, máte při tom všem pak ještě čas na studenty?

Musím ho nalézt. Někdy je to hledání horší, ale myslím, že to zvládám.

Čím vás dokážou nejvíc překvapit?

Já už toho zažil tolik, že mě už nepřekvapí nic

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio