Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

Skutečný James Bond? Ian Fleming

Když Ian Fleming v roce 1953 vydával Casino Royale, asi netušil, že se její hlavní představitel, agent 007 James Bond, stane nejznámějším agentem světa. A nyní, o více než šedesát let později, většina lidí stále neví, že Bond je vlastně autor sám. A proto přichází americká minisérie Fleming, popisující reinkarnaci mladého floutka Iana Fleminga na špiona všech špionů.

Švihák jejího veličenstva

Kdo by ho neznal. Agent, špión, muž s přesnou muškou, milovník martini, rychlých aut a pěkných dam, stejně jako nebezpečných situací a technologických vychytávek. Nesmrtelný agent Jejího Veličenstva, James Bond, známý pod krycím názvem 007, které mu udělila britská špionážní služba MI6. Představitel desítek knih a tuctů filmů, kde byl ztvárněn takovými tvářemi jako je Sean Connery, ještě než se stal otcem Indiana Jonese, nebo Timothy Dalton, když ještě nedával zabrat Lucky Luckovi na divokém západě. A přesto autora zná jménem méně lidí, než matku, která ve vlaku napsala krátkou knihu o malém Jindrovi Kotlíkovi. A přitom je život Iana Fleminga stejně zajímavý jako jeho knihy.

Bond versus Hitler

Píšou se čtyřicátá léta dvacátého století, kdy byl svět zmítaný druhou světovou válkou, Anglie sháněla každou ruku, která by mohla pomoct, a Londýn byl pod zdánlivě nekonečnou pokrývkou německých kobercových náletů. V té době žil mladý Ian Fleming ve stínu svého otce, hrdiny Velké války, a bratra Petera, úspěšného spisovatele. Noci strávené v pánských klubech mrháním rodinným majetkem byly pro něj smysl života, ale jeho matka to neviděla úplně nejraději, a tak mu zařídila práci u námořnictva. Tady ale Fleming narazil – jeho přirozený despekt k autoritám mu způsobí nejeden problém, který ale vyrovná svojí obrovskou fantazií na nové špionážní metody. Život muže, který mohl být Bond, může začít.

Pořád lepší love story než Twillight

Ale nacisti nejsou Flemingův jediný problém. Víc ho trápí jeho milostný život. Na jedné ze společenských akcí poznává Annu O'Neill, do které se ihned zamiluje (pokud je toho při své citové nestálosti vůbec schopen), nicméně Anna je vdaná a ještě k tomu jednoho milence už má. Fleming se ale jen tak nevzdává, stejně jako jeho James Bond, a tak se kromě boje proti Hitlerovým pohůnkům dává do pohybu i boj o srdce krásné dámy, která se sama nemůže rozhodnout, který muž ji má doprovázet po zbytek života.

Malý seriál s velkými herci

Tvůrci ze stanice BBC America se nebáli do hlavních rolí obsadit celkem nové, ale známé tváře, samotného Fleminga si zahrál geekům známý Dominic Cooper, Howard Stark z marvelovské série o Kapitánovi Amerika nebo záporák z filmového Need for Speed. Ani jeho láska Anna není nikdo menší než sherlockovská Irene Adler, tedy herečka Laura Pulver, která se objevila i nových dílech Skins.

Odkazy nabitá zbraň

Čtyřdílná minisérie „Fleming, man who would be Bond“ je plná odkazů na různá Flemingova díla nebo filmová zpracování Bondových dobrodružství. I když se jim co do počtu akčních scén nemůže rovnat a Fleming má svou elegancí k agentu 007 daleko, takže jde spíše o drama než thriller, je to možné lépe, než kdyby se tvůrci snažili napodobovat bondovky. Kupříkladu scéna, kdy Fleming přijde k baru, objedná si „martini, protřepat, nemíchat,“ a barman se na něj podívá jako na blba a postaví před něj flašku piva, z velmi dobrého životopisného seriálu tvoří nezapomenutelný. A úvodní věta každého dílu: „Vše, co jsem napsal, se zakládá na pravdě,“ dává celé minisérii hluboký rozměr, který si žádný fanoušek Jamese Bonda nemůže nechat ujít.

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio