Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

Studovat se vyplatí v každém věku

Jste například ve středním věku a pomýšlíte na studium vysoké školy? A bojíte se, že školní návyky a schopnost se učit jsou ty tam? Právě naopak. Praxe i nejnovější vědecké výzkumy ukazují, že vzdělatelnost s věkem nemizí, ale modifikuje se a strukturně mění. Po třicátém roku duševní kondice dokonce mírně narůstá a teprve před šedesátým rokem začíná opět mírně klesat. U starších je navíc vysoce vyvinuta praktická inteligence.

Vysoká úspěšnost absolventů

Například na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha byla za loňský rok u státních závěrečných zkoušek velmi vysoká úspěšnost studentů s rokem narození 1973 a nižším – a to dokonce více než 97 %. Tato úspěšnost je dána hned několika faktory. Lidé ve středních letech jsou daleko motivovanější. Vědí, proč studují a mají motivaci dostudovat. Také mají zcela jiný vztah k penězům, neboť si sami studium platí – studentům denního studia často školné platí rodiče.

Dalším důležitým faktorem je tlak okolí, který tento typ studentů motivuje studium dokončit -  těžko si představit, že člověk vysvětluje svému zaměstnavateli, který se například na financování studia podílí,  že nedostudoval, protože ho studium náhle přestalo bavit. Lidé ve středních letech zkrátka chtějí u zkoušek uspět i proto, že zkouškám přikládají určitou prestiž a nechtějí se "ztrapnit" případným neúspěchem.  Další výhodou je potom fakt, že tito studenti umí do učiva implementovat svoje vlastní pracovní zkušenosti, umějí efektivně pracovat s časem a také dovedou lépe propojit informace z více předmětů. Studenti z praxe si pod mnoha pojmy umí představit konkrétní procesy a pracovní zkušenosti, které umí do výuky, zkoušky, kvalifikační práce či u státnic aplikovat.

Studium pro lepší plat i osobní rozvoj

Na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha se také, jako na jedné z mála univerzit v Česku, v rámci výuky věnují specializaci zvané Age management. Ten je součástí řízení lidských zdrojů, je to vlastně řízení lidí ve firmě podle věku. Různé věkové kategorie zaměstnanců mají svá specifika a potřeby. Tento způsob již existuje 20 let, je uplatňován zejména v západní Evropě a USA. Velké firmy pochopily, že vzhledem k rychlému stárnutí populace, musí se na tuto skutečnost včas připravit, s čímž ostatně souvisejí i nároky na vzdělávání a kvalifikaci zaměstnanců. Právě zvýšení kvalifikace je přitom jednou z nejčastějších příčin, proč lidé v kategorii 50+ studují – a udržení pracovního místa, zvýšení kvalifikace, rozvoj sebe sama a vyšší platové ohodnocení se určitě vyplatí.

Univerzita Jana Amose Komenského Praha je první soukromou vysokou školou v Česku, která získala status univerzity. Nabízí studium širokého spektra společenskovědních oborů. Stěžejní jsou Vzdělávání dospělých, Andragogika, Speciální pedagogika, Evropská hospodářskosprávní studia, Sociální a mediální komunikace, Management cestovního ruchu, Právo v podnikání, Manažerská studia, Pojišťovnictví a Bezpečnostní studia. Nabízí  možnost dosáhnout řady akademických titulů (Bc., Mgr., Ing., PhDr., Ph.D.) a také studovat v programu Master of Business Administration se zaměřením na rozvoj lidských zdrojů a Evropskou unii a získat titul MBA (mezinárodní akreditace FIBAA, Bonn). Umožňuje studovat prezenčně i kombinovanou formou. 

Mgr. Libuše Kohlíčková

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio