TEDxPragueWomen: O pečení chleba, štěkání a erotických pomůckách
Autor: Lenka Chudomelová (10. 12. 2013)
TEDx jsou nezávisle organizované, lokální akce ve stylu TED, tedy konferencí, na nichž zajímaví řečníci přednášejí své projevy na určité téma. Z TED konferencí se vydělily tematicky zaměřené odnože TEDWomen a TEDYouth, které mají také své lokální verze (označované jako TEDx) hostící místní osobnosti a domácí publikum. TEDxWomen tak proběhl v 58 zemích, na 220 místech. V České republice jste ho mohli navštívit v Praze nebo v Brně.
Podle webové pozvánky TEDxWomen „není určen pouze pro ženy, naopak, zájmem organizátorů akce je přilákat co nejpestřejší auditorium“. Když jsme ovšem dorazily ke kinu Světozor, nebylo pochyb, že jsme správně: převaha žen byla jednoznačná a těch několik přítomných mužů se tvářilo trochu nejistě. Všeobecné nadšení, že tam všichni jsme, viselo ve vzduchu: dostat lístky se na TEDx může být kvůli omezené kapacitě problém. Dokládá to fakt, že byly vyprodány tři týdny před samotnou akcí. Na poslední chvíli ještě proběhla dobročinná dražba lístku slečny, která musela doprovodit maminku na operaci rakoviny, a cena se z původních 300 Kč vyšplhala na tisícovku. Dívat se na videa z konferencí a být přímo u toho je přece jenom rozdíl - atmosféra je díky sdílenému entuziazmu nezaměnitelná.
Během večera se na pódiu vystřídalo osm řečnic. Akci zahájila svým vystoupením Janica Lacové, grafická designérka, spoluzakladatelka značky Jem iné, která se snaží šířit osvětu o správném stravování, pořádá workshopy vaření nebo přednášky. Je ambasadorkou Food Revolution Foundation známého kuchaře Jamieho Olivera. Janica ve svém „talku“ vyzdvihla možnost změny jako něčeho, čeho se lidé nemusí bát. Během přednášky přímo na pódiu upekla chleba jenom ze čtyř základních surovin, aby dokázala, jak nás všechny super a hypermarkety matou svými produkty a jejich popisy. Kdo šel na afterparty, mohl ochutnat.
Nejmladší řečnicí byla Emma Smetana (úvodní foto), pětadvacetiletá moderátorka hlavní zpravodajské relace na TV Nova. Vystudovala dvě vysoké školy, v Berlíně a Paříži, protože její rodiče pracující v showbyznysu ji od podobné kariéry odrazovali. Jak sama řekla, snažila se být seriózním intelektuálním typem, ale pak se vrátila ke snům z dětství a v současné době kromě moderování hraje ve filmech nebo v muzikálu Lucie.
Proti očekávání rodičů se vydala i Iveta Millerová, ředitelka Komunitního centra Chánov. Narodila se do rodiny s osmi dětmi v romském ghettu a šla si cestou, kterou její rodina nechápala a kterou si vyvzdorovala: vystudovala střední a později i vysokou školu. Publiku na TEDxPrague pověděla svůj příběh o přesvědčování otce a očekávání okolí. Jejím mottem je, že člověk se musí společnosti vyplatit a vrátit jí, co do něj vložila.
Anna Marešová se dostala do povědomí lidí jako vítězka Národní ceny za studentský design, kterou získala za sadu erotických pomůcek. Ačkoliv tato sada dlouho zůstala jen ve fázi projektu, nakonec se ji rozhodla realizovat a založila vlastní firmu Whoop.de. doo a zatím prodává venušiny kuličky. Od návrhů tramvají se dostala poměrně daleko…
Velký ohlas posluchačů vzbudila profesorka Jaroslava Dušková, která „učí medicínu na historkách“. Tuto lékařku s velmi břitkým humorem po škole nechtěli vzít na kliniku, protože už měla dítě - „kdo bude pracovat za vás, až bude dítě nemocné?“ - a tak na ni zbyla patologie. Dnes je uznávanou patoložkou a podle vlastních slov si nejvíc váží člověka, který umí dát na stůl své chyby.
Jak odhalil rychlý průzkum v publiku, většina přítomných byla bezdětná, takže životní styl Petry Sovové se všem zdál být dost alternativní. Tato matka sedmi dětí spoluzaložila Hnutí za aktivní mateřství. Vdala se v osmnácti, pět dětí rodila doma a také děti na úrovní základní školy doma učí. Své děti vede k soběstačnosti a tvrdí, že ji mateřství nikdy neomezovalo.
Ivana Vostárková se nás všechny pokusila vtáhnout do dění svou přednáškou a ukázkou hlasové terapie, během níž publikum vzdychalo, štěkalo, kňučelo a vylo. Objevit se v té chvíli v sále kniha Světozor by musel být šok, ovšem přítomní si to dost užili. Podle této hlasové pedagožky člověk potřebuje hlas k vyjádření spontánních nálad, prožitků a emocí, které ze sebe potřebuje dostat.
Na emoce se zaměřuje i poslední řečnice, Jitka Ševčíková, která se kromě managementu věnuje emočnímu leadershipu. Po smrti syna se jí změnil život, zapojuje se do různých dobročinných aktivit (např. v projektu Barevný anděl provádějí přeměny pokojíčků pro děti v rodině, kdy zemřelo dítě, a dělají tak terapie prací). Organizuje benefiční představení (také ve spolupráci s Jaroslavem Duškem) a peníze se rozdělují různým opomíjeným projektům.
Z TEDxPragueWomen jsme odcházely (a myslím, že nejen my) s pocitem, že se určitě na nějakou další akci vrátíme, a s velkou dávkou inspirace. Inspirace k hledání „vlastní cesty“, pořádnému stravování… a hlavně, kde si člověk tak hezky zaštěká?
Videa ze starších ročníků TEDxPrague najdete zde: http://www.tedxprague.cz/videa. Časem přibudou i videa z TEDxPragueWomen.
Talk Hillary Clinton pochází z akce TEDWomen ve Washingtonu, D.C.
/Autorky článku: Lenka Chudomelová, Veronika Doleželová/
Úvodní foto: Lenka Hatašová
Komentáře