Trutnovský festival na pevné undergroundové základy naváže i letos.
Autor: David Randuška (8. 7. 2012)
Hledáte mezi záplavou letních festivalů pod otevřeným nebem nějaký, který by se lišil od těch komerčních? Hudební svátek, který se vymyká stereotypům a chystá pro vás nejen přehlídku kapel, ale unikátní atmosféru načichlou československým revolučním undergroundem? Neváhejte ani minutu a rozjeďte se na multikulturní festival Trutnov.
Indiánské bubny z podkrkonoší se rozezněly. Že nevíte, o čem je řeč? Trutnovský festival je jeden z nejstarších festivalů svého druhu ve střední Evropě. Je spojen s československým listopadovým undergroundem, bohatou historií a specifickou, nezapomenutelnou atmosférou, díky které si vytvořil přezdívku „Český Woodstock“. O festivalu se prý traduje, že podstatné nejsou kapely, které zde hrají, ale moment setkání.
Je z čeho vybírat
„Rozličnost a různorodost přitahuje náš kmen jak můru k hořící svíčce v našich wigwamech. Na pódiích se budou střídat umělci různých směrů. Od undergroundu, přes vážnou hudbu, jazz, etno, písničkáře až po pop či metal.“ – zakladatel festivalu Martin Věchet
Pořadatelé Trutnovského festivalu staví na větších zahraničních kapelách doplněné o české interprety. Z headlinerů zmiňme americké nu-metalové legendy Korn nebo pop-punkovou sestavu Yellowcard. Kromě velkých jmen se festival snaží mainstream nezasahovat. Ten nechávají na jiných komerčních akcí pod otevřeným nebem. Z českých kapel uveďme například Sto zvířat, J.A.R v čele s Danem Bártou, Vladimíra Mišíka a jeho ETC nebo průkopníky tuzemského punku Visací Zámek. Trutnov vytváří určitou alternativu. Festival má revoltující undergroundové kořeny a atmosféra národního přerodu v Trutnově rok co rok ožívá.
Sametovou příchuť kromě tradičního vystoupení kapely Plastic People of the Universe určitým způsobem doplní třeba i návštěva člena legendárních Velvet Underground Johna Calea. Ten sice nemá nic společného s československým listopadem 1989, ale byl inspirací pro mnohé aktéry tehdejšího revolučního hnutí. Velvety měl rád mimo jiné i „podzemní guru“ Ivan Magor Jirous nebo „trutnovský náčelník“ Václav Havel.
In memoriam
Právě těmto dvěma osobnostem bude letošní ročník vzdávat hold. Open Air Trutnov tak bude o to přitažlivější, protože Václav Havel byl patronem festivalu a i Magor patřil mezi významné hosty. Druhému jmenovanému bude zasvěcen Undergroundový stan, který doznal několika změn. „Celý se zvětší, včetně pódia. Jeho program bude více zaměřen na undergroundové koncerty, ale i na různé přednášky a promítání. Právě zde například probíhala v minulosti dvouhodinová beseda s Václavem Havlem či knězem Jakubem Trojanem, který pohřbil Jana Palacha,“ popisuje atmosféru Undergroundového stanu jeden z pořadatelů Voloďa Jůzl.
16. – 19. 8. „Na Bojišti“
Open Air Festival Trutnov bude stejně jako v minulých letech v areálu Na Bojišti. Letos je uhájení stejných míst o to vzácnější, jelikož pozemky areálu byly určeny k zástavbě. „Český Woodstock není jen o hudbě, ale i o názoru. To se samozřejmě nelíbilo bolševickým a nelíbí ani současným mocipánům. Ti první jeho pozemky v roce 1987 postříkali močůvkou, ti druzí současné území, kde se pořádá, určili k zastavění a nově vyhlídnuté prodali k jiným účelům. Loajalita je i dnes měřítkem podpory nebo zatraceni. Hudba a svobodny názor si však naštěstí žije svým životem bez ohledu na to, jestli je u moci Ivan nebo Pepik,“ dodává Martin Věchet.
Trutnovský festival kromě koncertů desítek kapel, různých promítání, besed, přednášek a debat nabídne také rozšíření programu v podobě divadelních představení. Nasaďte indiánské čelenky a užijte si euforické dny na barevných loukách v podkrkonoší. Čeká vás nezapomenutelný zážitek. Toto spojení zní sice jako klišé, ale tentokrát je předáváno bez notorické účelnosti. Zažijete totiž úplně něco jiného než každý rok na obyčejném festivalu – a to v paměti určitě utkví!
Více informací na webových stránkách
Komentáře