USA postaví jadernou elektrárnu. První po více než 30 letech.
Autor: Lucie Kovářová (11. 2. 2012)
Podle listu Los Angeles Times se ve čtvrtek Americká komise pro jadernou energetiku shodla na tom, že povolí výstavbu dvou bloků atomové elektrárny Vogtle ve státě Georgia. Budování jaderných elektráren bylo – stejně jako všechny jejich potenciální projekty – v USA zastaveno v roce 1979, kdy došlo k vážné havárii na elektrárně Three Mile Island.
Komise se shodla téměř jednohlasně – proti byl pouze její prezident, který upozorňoval na nutnost poučit se z historie, a to hlavně té nedávné. Odkazoval na neštěstí v japonské elektrárně Fukušima, ke kterému došlo loni na jaře. Ostatní členy však svými argumenty nepřesvědčil – pro udělení licence napomohl mimo jiné i fakt, že reaktory budou moderní a bezpečnější. Mají prý například dokonale prom
yšlenou ochranu proti havárii při zemětřesení či záplavách.
Významným důvodem je také stále rostoucí náročnost Američanů na elektrickou energii. Podporou nukleární energetiky bude Amerika snižovat také svou závislost na fosilních palivech a omezovat produkci skleníkových plynů. K tomuto názoru se výrazně hlásí i prezident Barack Obama, který nabídl firmě státní půjčku ve výši 8,3 miliard dolarů. Celková cena dvou nových bloků je odhadnuta na 14 miliard.
Havárie Three Mile Island, jež zavinila třicetileté americké moratorium na výstavbu jaderných elektráren, není tolik citovaná jako Černobyl či Fukušima. Jednalo se však o historicky třetí nejzávažnější havárii. V roce 1979 byl v této Pensylvánské elektrárně částečně roztaven plášť reaktoru. K úniku radiace však naštěstí nedošlo, ač poškození bylo stejně závažné, ne-li závažnější než v Černobylu. Obrovské katastrofě zabránila kvalitní konstrukce elektrárny.
V současné době je v USA 104 funkčních reaktorů a jaderná energie pokrývá asi 20 % energetických potřeb země. Dva nové reaktory v Georgii by měly začít fungovat v roce 2016 či 2017. Jsou diskutovány i možnosti rozběhnutí dalších projektů.
Jen do toho, Ameriko. Jestli se má lidstvo přiblížit k energetické nejistotě z vyčerpávání zdrojů fosilních paliv, dosáhne tak přijímáním vědeckého pokroku, který momentálně leží v jaderné energetice. Kdyby jej všichni brzdili kvůli mnohdy zbytečnému strachu, jako to dělají některé jiné státy – třeba Německo, mohli bychom se velmi snadno dostat do situace, která bude horší než ty nejčernější obavy.
Komentáře