V Číně se mluví o převratu
Autor: Václav Zoubek (23. 3. 2012)
Hluboké spory, které vyústily v odvolání Po Si-laje z vedení strany ve městě Čchung-čching, se jen těžce skrývají pod přikrývku pevné a jednotné komunistické strany. Si-laj byl odvolán kvůli skandálu blízkého spolupracovníka, který požádal v únoru o politický azyl v Americe. Státní média ale o odvolání politika, o kterém se mluvilo jako o jedné z budoucích vůdčích postav v užším vedení strany, informovala jen velice zběžně a stručně. Otevřela tak prostor pro spekulace, které nyní kolují mezi lidmi.
Čínský internet i přes silnou cenzuru zahltily zprávy, které byly často vymyšlené a nezakládaly se na pravdě, ale jež mohly a mohou vyvolávat strach mezi jejich čtenáři. Jednou z fám, které po internetu kolují, je například informace o ozbrojeném puči, o který se měl pokusit ministr veřejné bezpečnosti Jung-kchang. Tyto spekulace vychází ze zpráv na mikroblozích, kde se autoři zmiňují o obrněných vozidlech v ulicích Pekingu a o pouliční střelbě. Média však takové zprávy neohlásila.
Agence France-Presse, francouzská obdoba ČTK, ale přišla s o něco uvěřitelnější zprávou, podle níž byl Po Si-laj vyšetřován kvůli zatajování informací ohledně vyšetřování své rodiny, která je podezřelá z korupce. To ale nevysvětluje, proč je na veřejnost ohledně jeho odvolání vypuštěno tak málo informací. Podle zahraničních analytiků navíc byla na čínském mikroblogu weibo zakázána slova jako „Po Si-laj“, „tank“, „střelba“ nebo také jména dalších osob, o kterých se mluví - jména Si-lajova spolupracovníka a členovů Si-lajovy rodiny.
Komunistická strana Číny je - alespoň podle posledních informací - rozpolcená a nejednotná, s největší pravděpodobností v ní probíhá boj o moc a klíčová místa ve vedení. Přesto se dá alespoň zatím vyloučit nějaký vážný nebo dokonce ozbrojený pokus o převrat.V takovém případě by si totiž čínská vláda lépe hlídala informace, které unikají přes internet. Přesto musí být diplomaté na pozoru, jakákoliv změna ve vedení by totiž mohla vážně zamíchat čínskou zahraniční politikou, a tím pádem i většinou mezinárodních vztahů. Jestli by to byla změna k lepšímu je velmi pochybné.
Komentáře