"Výměna studentů" mezi USA a Českou republikou začíná opět sílit
Autor: Aneta Lesná (21. 11. 2013)
Oproti předchozímu roku došlo k nárůstu počtu českých studentů na amerických školách téměř o jedenáct procent, tento počet se vyšplhal na 776. Ve školním roce 2011/2012 navíc Česká republika přijala 3477 amerických studentů, díky čemuž se stala z hlediska počtu amerických studentů sedmnáctou zemí na světě a sedmou zemí v Evropě.
Jak ukazuje statistika, v USA minulý rok studovalo 819 644 zahraničních studentů. "Místo nich" vyjelo do zahraničí studovat 283 332 amerických studentů. Obě tato čísla představují velký nárůst oproti předchozímu roku. Potvrdilo se tedy, že tendence Spojených států amerických vyměňovat si studenty stoupá.
"Zahraniční zkušenost je v dnešním globalizovaném světě jedním ze základních předpokladů pro úspěšnou kariéru, ale i pro rozvoj konkurenceschopnosti jednotlivých zemí. Jsme rádi, že po letech poklesu se vzdělávací výměny mezi ČR a USA dávají opět razantně do pohybu. Daří se tak postupně překonávat překážky, které přineslo uplynulé desetiletí, ať to byl terorismus nebo finanční a hospodářská krize. Čeští studenti i školy se v posledních letech i s pomocí aktivit Fulbrightovy komise naučili, jak akademické pobyty v USA zařídit. Pokud bude ekonomická a politická situace příznivá, můžeme se těšit na další růst,“ říká Hana Ripková, ředitelka Fulbrightovy komise, mezinárodní organizace pro vzdělávací výměny s USA.
Nejoblíbenější je New York a Kalifornie
Rostoucí česká studentská populace v USA měla logicky největší zastoupení ve státech s velkým počtem univerzit, jako je New York, Kalifornie, Florida, Massachusetts, Texas, Pennsylvanie a Illinois. Vůbec nejvíce Čechů v bakalařském stupni studovalo na San Francisco State University, University of Colorado – Boulder, Northeastern University, Northwestern University, Grand Valley State University, Dartmouth College a Utah State University. Pro studium v rámci navazujících (magisterských či doktorských) programů byla oblíbeným místem například University of Pittsburgh, Columbia University, New York University, Georgetown University, Hawaii Pacific University, University of Chicago, Baylor University, Stanford, Yale, University of Michigan – Ann Arbor a Texas Tech.
Kátkodobě hostující čeští studenti pobývali v největším počtu na Kansas State University, Union College, University of Wisconsin – Madison, Emory University, University of Texas – Austin, University of Miami, Missouri State University, University of Nebraska – Lincoln a University of Richmond.
Z českých studentů studujících v USA studovalo celkem 45,1% studentů v pregradualních programech, 30,5% v programech magisterských či doktorských. (15,5% studentů bylo v USA na krátkodobém hostování a 8,9% studentů už mělo za sebou postgraduální odbornou praxi. )
Roste počet non-degree studentů
„Počty studentů rostly ve všech stupních a kategoriích, ale největší nárůst, o neuvěřitelných 28 procent, zaznamenala kategorie hostujících studentů, takzvaných non-degree. To jsou studenti vyjíždějící převážně díky dohodám mezi českými a americkými univerzitami. Dokazuje to, že právě meziuniverzitní spolupráce a výměny se v posledních letech rozvíjí. Doufáme, tento pro obě strany výhodný trend bude i nadále pokračovat a do výměn se zapojí další instituce. Fulbrightova komise ve spolupráci s Velvyslanectvím USA a Domem zahraničních služeb na tomto cíli dlouhodobě pracuje, například tím, že pro české univerzity vytváří příležitosti se setkávat s potencialními partnerskými univerzitami z USA,“ upřesnil Jakub Tesař, studijný poradce Fulbrightovy komise.
Mezinárodní statistika zkoumající vývoj univerzitní spolupráce USA s jinými státy zjistila i mnoho jiných zajímavých informací. Sedmičku nejoblíbenějších destinací amerických studentů například tvořila Velká Britanie, Italie, Španělsko, Francie, Čína, Německo a Australie. Téměř 64% procent mezinárodních studentů si studium platilo více či méně samo.
Obecně se ukazuje větší otevřenost velkého množství zemí, pokud jde o vysílání a přijímání studentů. Pokud nyní ambiciozní český student zamýšlí spáchat část studia v zahraničí, podmínky se zdají být příznivější než dříve.
Komentáře