Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

Vystěhuj svého Palestince

Suchdol, do nedávna jedna z nejklidnějších částí Prahy, se v posledních dnech stala středem pozornosti celé České republiky. Po novoročním výbuchu palestinské ambasády, úmrtí velvyslance a mystickém nálezu zbraní začaly zemí hýbat dohady o tom, co vlastně na našem území dělá ambasáda prakticky neexistujícího státu. Obyvatelé Suchdola navíc požadují přesunutí palestinské rezidence. Kam?

„Do polí,“ povídá mi paní na demonstraci, které se v pátek 10. ledna na základě facebookové výzvy zúčastnilo kolem padesáti lidí, a to od dětí až po důchodce.  „Šli jsme ze školy, tak jsme si řekli, že se tady stavíme,“ odpovídá mi desetiletý Honza na otázku, proč přišel protestovat před ambasádu. „Rodiče nám řekli, že se tu stal atentát,“ přidává se Honzův kamarád Jirka.  

Chvíli nato si mladých návštěvníků demonstrace všímá i paní, která drží transparent s nápisem Zbraně klidu nesvědčí, chceme děti v bezpečí. „Kluci, pojďte si pod to hezky stoupnout,“ vyzve je a hoši poslechnou. „A vy, pane fotografe, je u toho teď vyfoťte,“ ukáže na jednoho z novinářů. Ten odmítá.

Infekční muslimové

Na chodníku přes ulici proti ambasádě rozpačitě postává starosta Suchdola Petr Hejl. Na otázku, zdali by bylo možné vyhovět přání demonstrujících a přesunout velvyslanectví jinam, odpovídá: „Pokud stát sežene asi 65 milionů, najde jiný pozemek a dohodne se s Palestinci, možné by to bylo.“ Zároveň zdůrazňuje, že se s akcí nemá on osobně ani městská část nic společného.

U amplionu se střídají mluvčí, zásobují přítomné historickými souvislostmi a každý z nich sklidí bouřlivý potlesk. Suchdolem zní, že musíme zabránit tomu, aby se Česko podobně jako Francie stala islámskou kolonií. „Islám je nemoc,“ hlásá Martin Janeček, autor knihy Islámská rozpínavost včera, dnes a zítra.

Pro dobrotu na žebrotu

Bez hlasité ovace zůstává pouze projev starosty, kterého si dav vyžádá ke slovu. Je očividné, že vinu protestující připisují právě městské části, která dopustila, aby taková stavba na Suchdole vznikla. „V roce 2003 koupila Palestina pozemek od soukromé osoby. V roce 2010 se začal připravovat projekt. My jsme se obrátili na ministerstvo zahraničí a bylo nám sděleno, že za celých 23 let existence ambasády v Tróji nedošlo k žádným závažným incidentům a není třeba se obávat,“ vysvětluje pod transparenty s nápisy Dost bylo výbuchů,  Ať chystáte, co chystáte, nechystejte to tady nebo Do you know Vienna convention. 

Na požádání každý z přítomných spustí salvu důvodů, proč by taková stavba neměla existovat, a už vůbec ne na Suchdole. Několika bojovníků za Českou republiku bez islámu se ptám, jestli připouští verzi, že by za úmrtím Džamála Muhammada Džamála stál český atentátník. „Rozhodně ne,“ má jasno jeden z důchodců. „Všechno jsou to gauneři, vždyť se na ně podívejte," dodává. „Normální člověk si s sebou vezme osobní věci, když se stěhuje. Ale Palestinec bombu a samopaly,“ skočí mu do řeči žena po jeho boku.

Dvakrát měř, jednou řež

Na pátečním protestu mě zarazily dvě věci. V první řadě pro mě demonstranti překročili etickou hranici, když se rozhodli kumulovat nenávist pod okny rezidence, kde zemřel Džamál Muhammad Džamál - otec čtyř dětí, manžel a dle slov svého okolí oblíbený společník. Předpokládám, že nikoho z těch, kdo se rozhodli protest podpořit, nenapadlo zamyslet se nad smrtí velvyslance jako nad úmrtím obyčejného člověka a otce rodiny.

Zadruhé nepřestávám dumat, proč se podobná akce odehrává ve chvíli, kdy není jasné, k čemu na ambasádě došlo. Vyšetřování je v plném proudu  a byť si to mnozí odmítají připustit, je stále ve hře verze, že se jednalo o útok ze strany českého občana. Zůstala by v takovém případě součástí rétoriky odpůrců islámu fráze, že všichni Palestinci jsou teroristé?

Poznámka: Autorka článku bydlí na Suchdole.

Fotogalerie: 
Do you know Vienna convention?
S čím kdo zachází, tím také schází.
Dost bylo výbuchů.

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio