,,Při každém podnikání zažijete spoustu nepříjemností."
Autor: Michal Karas (22. 9. 2012)
Na začátek bych se rád zeptal, kde jste přišel na nápad vzniku tohoto projektu? Inspiroval jste se někde?
Myšlenka vytvořit online jazykovou komunitu SpaceTeacher vznikla díky tomu, že kolem mně bylo neustále mraky lidí, co se nedokázali domluvit anglicky. Lidi co byli naprosto vystresovaní z českých škol gramatikou, kteří se báli mluvit, aby náhodou neudělali ve větě chybu. Protože to je ve škole naučili, že dělat chyby je špatně. Přitom naopak to, že se snažím mluvit bez ohledu na to, jestli dělám chyby nebo ne, mi neuvěřitelně pomůže udělat v cizím jazyce rychlý pokrok. Proto jsme se vytvořili web, kde se lidi tímto způsobem stresovat nebudou. Naopak studenti mají možnost se rychle rozmluvit téměř v jakékoli jiném jazyce.
Čím se Váš projekt Space Teacher odlišuje od konkurence nebo čím může zaujmout? Jaké jsou jeho výhody?
Myslíme si, že žádný program ani učebnice vás nikdy nenaučí tak snadno a zábavně mluvit, jako když máte možnost potkávat jiné lidi a s nimi se bavit o tom, co vás baví. O sportu, hudbě, módě, koncertě o víkendu, témat je nekonečně. Snažíme se tak vytvářet co nejvíce příležitosti pro učení jazyků v zábavném prostředí. Lidi se tak třeba učí tím, že jdou na bowling, do kavárny, nebo jedou společně na výlet a prostě se u toho baví třeba anglicky nebo německy. Navíc tam mají tam možnost potkat lidi z celého světa. Takže vaše motivace do mluvení je někde úplně jinde když se třeba snažíte pěknou Francouzku pozvat na víkend na lyže. To pak zjistíte, že to vlastně všechno říct zvládnete úplně sami a ty lidi vám jednoduše rozumí.
Používáte moderní komunikační kanály jako například Facebook, Skype nebo Twitter. Budou časem plnit nedílnou součást výuky i běžně na školách?
Ano, ty skvělý technologie otevírají při učení úplně nové možnosti. Výukové materiály se přizpůsobují vaší úrovni nebo si můžete snadno najít konverzační přátele přes Skype z jiné země. Nikam vůbec nemusíte jezdit, svět doma u počítače. Přitom máte skvělý příležitosti jak jazyk používat a tím pádem se i zlepšovat. Umožňují taky, aby studenti více pracovali na úkolech společně. Možná to bude znít jako nesmysl, ale výzkum ukázal, že vaši spolužáci vám často některé věci dokážou vysvětlit snadněji než učitel. Jste totiž všichni na stejné lodi a chápete věci podobně.
Zažil jste nějaké nepříjemnosti při založení této služby? "Přejí" celkově české zákony a stát startupům?
Při každém podnikání zažijete spoustu nepříjemností. České prostředí na podnikání není zrovna ideální. Například v Anglii trvá založení firmy jenom jeden den a jako kapitál vám stačí deset liber, v Čechách na to potřebujete měsíc a dvěstě tisíc. Navíc snad první dva roky existence vaší firmy britské úřady nezajímá, takže máte čas se věnovat opravdu jenom rozvoji firmy a netrávit čas papírováním. Naštěstí už i Čechách je nyní mnoho projektů, které pomáhají mladý firmám v začátku. Jediné, co tak potřebujete se pouze skvělý tým lidí, kteří se pevně rozhodnou s vámi vytvořit třeba lepší Youtube.
Jaké rady by jste dal začínajícím podnikatelům, kteří si chtějí založit svou firmu?
Jedna moje velká zkušenost je, že podnikat je nejlepší začít dokud je člověk ještě mladý. Už by člověk ale měl mít trochu životních zkušeností na to, aby nenaletěl každému chytrákovy. Takže myslím, že ideální je začít tak po maturitě. To má člověk hlavně ještě dostatek energie a když ještě bydlí u rodičů, je to ideální kombinace. Nemusíte vydělávat na bydlení a možná ani na jídlo. Když budete pracovat z domu, nemáte dokonce žádné náklady. Zkusíte rozjet firmu, když se to podaří, máte na roky o zábavu a peníze postaraný. Když ne, prostě jdete zkusit něco jiného, jinou firmu nebo vejšku nebo třeba odjedete studovat do Austrálie. Riziko s podnikáním ve dvaceti je výrazně nižší než když v pětatřiceti máte rodinu a splácíte hypotéku. Rozhodně by si ale všichni s podnikatelskou ambicí měli uvědomit, že jako podnikatel budou pravděpodobně vždycky pracovat více než jejich kamarádi zaměstnanci. Je to ale skvělá příležitost zažít něco skvělého.
Máte nějakou vizi do budoucna? Co by jste chtěl na projektu zlepšit, inovovat?
Teď se snažíme službu postupně vylepšovat, aby byla co nejjednodušší na používání. Během října tak plánujeme spuštění výrazně vylepšené verze. Pak se chceme začít rozšiřovat po celém světě. Plánujeme nejdříve Anglii a Španělsko. Časem by jsme se rádi také dostali i na české střední školy, protože bychom rádi udělali učení jazyků zábavnější i tam.
Komentáře