Jednadvacáté století a drogy
Autor: Aneta Lesná (19. 8. 2013)
Kdo před dvaceti lety tvrdil, že ilegalita mnoha drog je prakticky neudržitelná, byl považován za blázna a anarchistu. Tento názor ale sdílí stále více a více lidí včetně mnohých státníků, vědců a politiků. Co tak najednou?
Prvním důvodem je fakt, že v době internetu a obrovských továren na cokoli není těžké ilegalní drogy nahradit. Lidé si tak místo relativně bezpečného konopí koupí “hnojivo na bonsaje” (pro “větší a silnější bonsaje”), jehož pravé složení, míra bezpečnosti a často i správný způsob aplikace jsou jim neznámé. Za tu legalitu a jednoduchou koupi to stojí. Pokud se podaří přidat na seznam ilegalních substancí deset nově vytvořených látek, vznikne dvacet nových. To vše proto, aby těch pár základních drog mohlo zůstat ilegalní.
Mnoho lidí, které “zabily drogy” nepatří mezi narkomany, pouze se připletli do přestřelky drogových gangů, které prosperují proto, že drogy jsou ilegalní a ke konzumentům musí být pašovány. Tito lidé v podstatě umírají, aby drogy mohly být ilegalní.
Mnoho restrikcí a zákazů ohledně drog prostě nedává smysl. Marihuana je bezpečnější než alkohol, lidé jsou pod jejím vlivem méně agresivní, závislost se (v porovnání s alkoholem) v podstatě netvoří, zdravotní důsledky jsou méně vážné. Proč je tedy alkohol legalní a marihuana nikoli? Jak může země, která povoluje (v podstatě neomezený, přestože neuvěřitelně vysokou daní zatížený) prodej cigaret a alkoholu, zakazovat jakýkoli prodej marihuany? Nehodily by se státní kase peníze navíc ze spotřebních daní z marihuany?
Netvrdím, že bychom v zájmu prevence apokalypsy měli zlegalizovat neomezený prodej heroinu a pervitinu. Jen jsem přesvědčena, že je nutné svůj pohled na tema drogy přehodnotit a přizpůsobit dnešní době. Smířit se s tím, že část obyvatel této planety prostě drogy brát hodlá a bude. Vzpomeňme si ostatně, jak to dopadlo s prohibicí v Americe...
Komentáře